Mega Projeler Arsa Fiyatlarını Arttırıyor

0

Projeler Arsa Fiyatlarına Doping Etkisi Yapıyor

Geçmiş yıllarda boş kalan, yatırım için bile alınmayan arsalar bugünlerde cep yakıyor. Şehirlerin genişlemesi, şehir merkezi kavramının iyiden iyiye yok olması gibi etkenler artık arsaların konumunun önemli olmadığını gösterdi. Zira birkaç yıl önce şehir merkezine uzak, şehrin dışında diye satılamayan arsalar bugünlerde değerinin 3-4 katına alıcı bulabiliyor. Bunun yegâne nedeni ise artık boş arsa bulmanın oldukça zor bir hale gelmesi. Yeni projeleriyle gündeme gelen inşaat firmalarının hiçbiri dönüşüm usulüyle çalışmıyor. Çünkü dönüşümle çalışmak için mal sahipleriyle anlaşmak gerekiyor, bir binanın mal sahibi ise en az 10 kişi oluyor. Bu durumda çoğu zaman sorun yaşayan inşaat firmaları daha çok boş arsalara proje yapmayı tercih ediyorlar.

Kanal İstanbul ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü Arsa Fiyatlarını Arttırdı

İstanbul’un mega projeleri Kanal İstanbul ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü civarda bulunan arsaların fiyatlarını dörde katladı. Daha önceden ilgi görmeyen bu arsalar şu anda inşaat firmalarının gözbebeği durumunda. Zira birçok inşaat firması projelerini hayata geçirecek yer ararken daha çok kullanışlı alanları tercih ediyorlar. Bu bağlamda şehir merkezine, hastaneye, AVM’lere, üniversitelere ve köprülere yakın olan alanlar daha çok tercih ediliyor. Evin konumunun saydığımız unsurlara yakın olması değerini de arttırıyor. Son döneme damgasını vuran Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kanal İstanbul projesi de evlerin fiyatlarının artmasını sağladı. Hem evlerin hem de arsaların fiyatlarının artması bu alanlarda dar gelirli vatandaşları zorluyor.

Yatırımcının Gözdesi Arsalar

Meydana gelen gelişmeler nedeniyle artık yatırımcılar tercihlerini arsalardan yana kullanıyorlar. Zira İstanbul’da bir arsa yaklaşık olarak 2 yıl içinde fiyatını ikiye çıkarıyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın