Asgari Ücretlere Yapılan Zam Kredi Kullanımlarını Arttırdı

Asgari ücrete zam yapılması kredi kullanımarını arttırdı. Yılbaşında asgari ücrete zam yapılmasıyla birlikte, çalışanların yüzleri gülmüştü. 300 TL’lik bir zam yapılması ile birçok düşük gelire sahip vatandaş 300 TL’yi farklı alanlarda değerlendirmeye başlamıştı. Asgari ücrete zam yapılmasıyla birlikte en çok yönelinen fırsatlar ise tüketici kredileridir.

İhtiyaç kredilerine yönelik düşük gelirli kesimin, ihtiyaç kredisi çekimlerinde artış yaşandı. Aylık bazda %15’lik bir artışın söz konusu olduğu belirtilen bilgiler arasında yer almaktadır. Asgari ücret alan kişiler, net olarak 1000 TL’lik bir ücretle yaşamlarını sürdürüyorlardı. Yükselen asgari ücretle beraber, ücretler 1300 TL’lik bir tutara denk gelmekteydi.

Merkez Bankası’nın krediler üzerinde yaptığı çalışmalar ve analizler sonucuyla yapılan 300 TL’lik zam, tüketici kredilerine gitti. Düşük gelir grubu için yapılan analizlerde aylık %10 ile %15 artışlar yaşandığı veriler arasında yer almaktadır.

Özellikle ihtiyaç kredileri için yaşanan bu artış, sınırlı fakat anlamlı artışlar olarak değerlendirilmektedir. Artışın sınırlanmasının sebebi olaraksa alınan tedbirlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Seçim vaatleri üzerine yükseltilen asgari ücretlere pozitif gelir şoku etkisi yarattığı da belirtilmektedir. Önceki dönemlere ait asgari ücretlere yönelik artışlar ortalama %1 civarındayken, bu yılın artışı %22 olarak belirtilmektedir.

Taşıt kredilerindeki kullanımların da artış gösterdiği söylenebilir. Taşıt kredilerinde en çok kullanılan krediler genel itibariyle 12 ay vadeli krediler olarak gösterilmektedir. Konut kredilerinde herhangi bir artış yılın ilk çeyreğinde gözlemlenmezken, yapılan son konut kredisi faiz oranları indirimiyle beraber konut kredilerinde de bir artış gösterdiği söylenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.