FAST Sistemi Limitinde Yeniden Artış Kararı!

0
FAST Sistemi Limitinde Yeniden Artış Kararı!
FAST Sistemi Limitinde Yeniden Artış Kararı!

8 Ocak 2021 tarihinde kullanıma açılan FAST Sistemi ilk zamanlarında limit olarak 50 liraya başlatılırken zamanla yükseliş gördü ve Ağustos 2021 döneminde tekrar bir yükseliş yapılma kararına uğradı.

FAST Sistemi tamamen Merkez Bankası tarafından belirlenen ödeme sistemlerine ek işletme ile anında yapılan ödeme sistemini ifade eder. Tam olarak 7/24 kullanıma açılan FAST an itibariyle karşı tarafa ödemeyi kolaylaştırıyor ve ödeme taraftarlarıyla birlikte bankaları da bilgilendiriyor. Tam olarak 25 saniyede tamamlanamayan işlemlerde otomatik olarak iptal ediliyor. Sistemde yeniden artış görülen para miktarı ise 1000 TL iken şimdi 2000 liraya kadar yükseltildi.

FAST Sistemi Nasıl Kullanılır?

FAST Sistemi Nasıl Kullanılır?
FAST Sistemi Nasıl Kullanılır?

FAST sistemine üyeler finansal kuruluş müşterisi olarak mobil ya da internet bankacılığından giriş yaparak ödemeyi başlatabilir. Sistem üzerinden devreye alınan kolay adreslerle finans kuruluşunda mobil ya da internet uygulaması üzerinden cep telefonu, TCKN ve e-posta adresi, hesap numarası ile eşleştirilerek ödeme alınabiliyor.

FAST’ın EFT’den Farkları

FAST’ın EFT’den Farkları
FAST’ın EFT’den Farkları

EFT Sistemi bankalar arasında olan hesaplarda para transferlerini geliştirirken saniyeler içerisinde de oluşsa da bankalar parayı alıcı hesabından kullanılacak bir duruma gelmesi için belli bir süre garantileyerek o sürenin geçerli olmasını bekler. Bu nedenle ödemeler hesaplara o uzun sürede yansıyacağından kişinin hızlı ödeme yapmasına engel olabilir. Diğer bir yönden EFT Sisteminde sadece mesai saatleri içerisinde çalışma oluşur.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın