Hem Mülteciler Hem İhracatçı

0

Mülteciler de İhracat Yapmaya Başladı

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle yaklaşık olarak 3 milyon Suriyeli mülteci ülkemize alındı ve burada yaşamlarını devam ettiriyorlar. Kimilerine göre bu rakam tam 5 milyon. Çeşitli izinler ve yasalarla neredeyse Türk vatandaşı kadar hakka sahip olan Suriyeli mülteciler artık şirket kurmaya, dükkan açmaya ve çeşitli alanlarda ekonomik faaliyetlerde bulunmaya başladı. Ancak Suriyeli mültecilerin yaptığı işler arasında en dikkat çekicisi ise ihracatçılık olarak görünüyor. Zira ülkemize sığınan Suriyelilerden bazıları şirketler kurarak yerli malı ürünleri Arap ülkelerine pazarlıyor.

Suriyeli mültecilerden şirket sahibi olanlar Cilvegözü ve Öncüpınar sınır kapılarını kullanarak ülkelerine ihracat yapıyor. Şu an Suriye’de yaklaşık olarak 15 milyon kişi hayatlarını sürdürüyor. Yine iç karışıklıklardan yeni kurtulan Irak’taki nüfusta buna yakın. Taher Ahmed Kasem adlı bir Suriyeli mültecinin kurduğu şirkette bu gün tam 600 oda bulunuyor. Kooperatif şeklinde çalışmalarını devam ettiren Suriyeli mülteciler ülkemiz piyasasına her gün yaklaşık olarak 5 milyon dolar para getiriyor.

İhracat Ürünlerinin Çoğu Gıda

Suriye’de şu anda en çok yiyecek ihtiyacı olduğunu vurgulayan Taher Ahmed Kasem daha çok çikolata, bisküvi, makarna ve temel gıda ürünlerini ülkelerine götürdüklerini belirtti. Şu andaki hedef ise toz şeker. Toz şeker ihracatına başlamak için gerekli belgeler ilgili mecralara sunuldu, eğer başvuru olumlu sonuçlanırsa artık Toz Şeker ihracatı da yapılacak. Yapılan bu çalışma özellikle Güney Doğu Anadolu bölgesindeki üreticilerin de yüzünü güldürüyor. Zira hem kazanç daha fazla oluyor hem de ürün pazarlamak için çalışma yapılmasına gerek kalmıyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın