Turizm Bakanlığı Açıkladı: Rus Turist Sayısı Yüzde 93 Azaldı

Turizmciler Bu Yıl Kazanamadı

Siyasi olaylar, terör saldırıları ve ülkemizin geçirdiği kötü günler nedeniyle turist sayısında ciddi bir düşüş yaşandı. Planlara göre bu yıl geçen yıla nazaran artış bekleniyordu, ancak özellikle Rusların ülkemizi tercih etmemesi planları bozdu. Zira geçen yıl Temmuz ayında ülkemize gelen Rus turist sayısı ile bu yılki Rus turist sayısı arasında tam yüzde 93’e dayanan bir fark bulunuyor. Üstelik turist sayısının azalmasındaki yegâne etken de Ruslar değil. Diğer ülkelerden gelen turist sayıları da ciddi bir şekilde düşüş gösterdi.

Ocak-Temmuz Döneminde 14,21 Milyon Turist Geldi

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında ülkemize gelen turist sayısı 20 milyondan daha fazlayken bu yıl sadece 14,21 milyon turistte kaldık. Bu durum turizm sektöründe çalışanların bu sene zarar etmelerine neden oldu. Antalya, Muğla ve Aydın gibi turizmle geçinen esnafın çok fazla olduğu illerde çeşitli eylemler yapıldı. Siyasi olaylar olumlu bir şekilde sonuçlandırılsa da bu yılı turizmciler kayıpla kapattı.

Terör Turistleri Korkutuyor

Ülkede sürekli yaşanan patlamalar ve canlı bomba saldırıları dış dünya basınında oldukça geniş bir yer buluyor. Bu durumda Türkiye hakkındaki fikirlerini değiştiren turistler ülkemize gelmekten vazgeçiyorlar. Terör olayları en çok turizmcileri etkiledi.

Türkiye Kaybetti İspanya Kazandı

Rus turistlerin birçoğu Türkiye’ye gelmek yerine İspanya’ya gitmeyi tercih etti. Bu durumda turizm sektöründeki kaybımız İspanya için büyük bir kazanç oldu. İsrail, Almanya ve Rusya ile siyasi ilişkilerimizin şu anda iyi durumda olması gelecek sene için turizmcileri umutlandırıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.