Gelir Testine Başvurular Başladı

0

12 Ayda Ödenebilecek

Daha önce GSS için gelir testi yaptırmayan kişiler 4 aylık süre içinde gelir testi yaptırabilirler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Süleyman Soylu konu hakkında açıklama yaptı. Buna göre vatandaşlar 1 Eylül tarihinden itibaren tam 4 ay boyunca gelir testi yaptırabilecek. Bu gelir testi uygulamasına başvuran kişilerin borçları geriye dönük olarak tahsil edilecek. GSS prim borcu olanların borçlarının gecikme cezası ve gecikme faizi silinecektir. Daha sonra vatandaşlar bu borçlarının aslını vade farkı olmadan peşin olarak ya da 12 aylık eşit taksitler halinde de ödeyebilecek. İlk taksit için ise son gün olarak 28 Şubat 2017 belirlenmiş durumdadır.

Başvuru sürecinde çalışmayan aylığı olmayan ve geliri olmayan kişiler ya da herhangi bir sosyal güvencesi mevcut olmayan kişiler ve gelir testine şimdiye kadar hiç başvurmayan kişiler 2 Ocak 2017 tarihine kadar bu test için başvuru yapabilecekler. Başvuru için ise vatandaşların ikamet ettikleri yerleşim yerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi için başvuru yapabilecekler. Başvuru yapacak kişiler içinde üniversiteye gidiyorsa 25 yaşını liseye gidiyorsa 20 yaşını okula gitmiyorsa da 18 yaşını geçen kişiler de bulunuyor. Çünkü bu kapsamdaki kişiler anne babalarının sigortalarından yararlanamıyor.

Bu yeni yapılandırma sayesinde daha önce hiç gelir testi yaptırmamış bu yüzden de yüksek prim borcu ile karşılaşan kişiler fırsatı değerlendirebilirler. GSS borcu olanlar gelir testine başvuru yapabilecek. Daha sonra gelir durumuna göre bir prim ödeyecek ya da primlerini devlet karşılayacaktır. Bu sayede de vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın