Anasayfa Ekonomi Gelir Testine Başvurular Başladı

Gelir Testine Başvurular Başladı

12 Ayda Ödenebilecek

Daha önce GSS için gelir testi yaptırmayan kişiler 4 aylık süre içinde gelir testi yaptırabilirler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Süleyman Soylu konu hakkında açıklama yaptı. Buna göre vatandaşlar 1 Eylül tarihinden itibaren tam 4 ay boyunca gelir testi yaptırabilecek. Bu gelir testi uygulamasına başvuran kişilerin borçları geriye dönük olarak tahsil edilecek. GSS prim borcu olanların borçlarının gecikme cezası ve gecikme faizi silinecektir. Daha sonra vatandaşlar bu borçlarının aslını vade farkı olmadan peşin olarak ya da 12 aylık eşit taksitler halinde de ödeyebilecek. İlk taksit için ise son gün olarak 28 Şubat 2017 belirlenmiş durumdadır.

Başvuru sürecinde çalışmayan aylığı olmayan ve geliri olmayan kişiler ya da herhangi bir sosyal güvencesi mevcut olmayan kişiler ve gelir testine şimdiye kadar hiç başvurmayan kişiler 2 Ocak 2017 tarihine kadar bu test için başvuru yapabilecekler. Başvuru için ise vatandaşların ikamet ettikleri yerleşim yerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi için başvuru yapabilecekler. Başvuru yapacak kişiler içinde üniversiteye gidiyorsa 25 yaşını liseye gidiyorsa 20 yaşını okula gitmiyorsa da 18 yaşını geçen kişiler de bulunuyor. Çünkü bu kapsamdaki kişiler anne babalarının sigortalarından yararlanamıyor.

Bu yeni yapılandırma sayesinde daha önce hiç gelir testi yaptırmamış bu yüzden de yüksek prim borcu ile karşılaşan kişiler fırsatı değerlendirebilirler. GSS borcu olanlar gelir testine başvuru yapabilecek. Daha sonra gelir durumuna göre bir prim ödeyecek ya da primlerini devlet karşılayacaktır. Bu sayede de vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

16 + seven =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,767BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,054TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,568TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler