Apple Firmasına Rekor Ceza Geldi

13 Milyar Euro Ceza

Apple dünyada teknoloji konusunda çok önde firmalardan birisi konumunda. Her sene rekor düzeyde gelir eden firma bu kez de rekor ceza ile gündeme geldi. Buna göre Apple firması İrlanda’ya çok yüklü bir miktarda ceza ödeyecek.

Apple firması hakkında yaklaşık olarak 3 yıldır devam eden Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında nihai karar açıklandı. Bu karar neticesinde ABD kökenli bir firma olan Apple firmasının Avrupa Birliği kurallarına aykırı olarak vergi indirimi sağladığı gerekçesi ile İrlanda’ya 13 milyar Euro ceza ödeyecek. Bu ise yaklaşık olarak 14,6 milyar Dolar ve yaklaşık 42 milyon TL yapıyor.

Bu rekor cezaya neden olarak ise kurallara uygun olmayan vergi indirimi gösterildi. Apple firmasının İrlanda Hükümeti ile özel anlaşmalar yapması neticesinde daha az vergi verdiği belirlendi. Şirket İrlanda’da uygulanan yüzde 12,5 oranında vergiye karşılık sadece yüzde 1 oranında vergi ödedi. Bu ise yasa dışı bulundu. Apple firmasından 13 milyar Euro’yu faizi ile birlikte ödemesi istenecek. Ancak Apple firması konuyu temyize götürmek için hazırlıklara başladı.

Abu gelişme neticesinde Apple firmasına ülkemizden davet geldi. Başbakan yardımcısı ve eski Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek Apple’ı ülkemize davet etti. Şimşek Twitter sosyal ağındaki hesabında yaptığı açıklamada Apple firması Türkiye’ye taşınmalı dedi. Ayrıca Avrupa Birliğindeki bürokrasi ile uğraşmadan firmaya daha cömert vergi teşvikleri sağlayacaklarını belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.