Vakıf Katılım Konut Finansmanı

Vakıf Katılım yakın zamanda Vakıfbank adını kullanarak ortaya çıkan bir katılım bankasıdır. Katılım bankası olması hasebiyle bankada herhangi bir şekilde kredi ürünü bulunmuyor. Bunun yerine finansmanlar veriliyor ve bu finansmanlar üzerinden kâr payı alınıyor. Standart bankalar konut kredisi faizlerini düşürdüler, Vakıf Katılım ise konut finansmanı kâr oranlarını düşürdü. Öyle ki almak istediğiniz miktar ve finansman vadesine de bağlı olmak kaydıyla ödemeniz gereken vade farkı 0,80’e kadar düşebiliyor.

Vakıf Katılım konut finansmanı için belirlenen kâr oranlarını etkileyen en temel şey aldığınız finansman için talep ettiğiniz vadedir. Zaten bu konut finansmanı için maksimum vade sizlere 120 ay olarak sunulmaktadır. Buna ek olarak finansman alabileceğiniz evin değerinin dörtte üçü kadar para alabildiğinizi de unutmamanız gerekiyor.

100 bin liraya kadar konut finansmanı alan kişiler 12 ve 24 ay vadede 0,80’lik bir kâr payı öderler. Yani standart bankaların konut kredisi faiz oranlarıyla bu bankanın kâr payı oranları aynı şeydir.

36 ayda 60 aya kadar konut finansmanı alan kişiler için belirlenen kâr payı oranı ise 0,88’dir. Bu oranla aldığınız konut finansmanı da 100 bin liraya kadar olabiliyor.

72 aydan 120 aya kadar vade talep etmeniz halinde ise Vakıf Katılım konut finansman kâr payı oranı 0,93 oluyor. Daha fazla kredi talep etseniz de en son kâr payı oranı 0,93’tür.

Tahsis ücreti olarak bu kredi için 100 bin liraya 500 TL ödemek durumundasınız. Bunun yanı sıra kredi için ekspertiz ücreti, DASK ücreti, sigorta bedeli gibi çeşitli masrafları da ödemeniz gerekiyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın