Ana SayfaGündemTBB, Çeyrek Milyarlık Yapılandırma Çalışması

TBB, Çeyrek Milyarlık Yapılandırma Çalışması

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Finansal yapılandırmaya giden TBB, çeyrek milyarlık yapılandırma çalışması anlaşması çerçevesinde ayarlanan borç miktarı 70.1 milyar lira oldu.

Daha öncesinde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Haziran 2021 verilerinden yola çıkıldığında bankalar için kendi yapılandırma işlemleri sonucunda kredi toplamları 245,8 milyar olmuştu. Bir önceki çeyreklikte ise 216,6 milyar kredilik bir yapılandırma açıklandı. Şu an için TBB, çeyrek milyarlık yapılandırma için işlemlere başladı.

Çeyrek Milyarlık Yapılandırma Çalışması

Çeyrek Milyarlık Yapılandırma Çalışması
Çeyrek Milyarlık Yapılandırma Çalışması

Çeyrekte 29,2 milyarlık bir borç yapılandırması daha eklenince TBB Temmuz verileri de genelde 3 şirketle 3,5 milyar lira anlaşma imzalatıldığına işaret etti. Böylelikle finansal yeniden yapılandırmalar miktar olarak 70,1 milyar liraya denk geldi. Büyük Ölçekli Uygulama alanında 217 firma ile Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi imzalanırken 49 firma ile yapılandırmayı uygulayan sektör tam olarak imalat oldu.

Çeyrek Milyarlık Yapılandırma Çalışması
Çeyrek Milyarlık Yapılandırma Çalışması

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerinden elde edilen Haziran 2021 tarihinde bankalar içinde inisiyatifler yapılandırma sonucunda kendi miktarlarında 245,8 milyar lirayı buldu. TBB Mart 2021 tarihinde bankalarda kullanılan inisiyatif 216.6 milyarla borç yapılandırmasına tabi tutuldu. Sonuç olarak ise 29.2 milyar lira borç ile yapılandırma uygulanmış oldu. Bankalar arasında kendi inisiyatiflerinin yanı sıra finansal yeniden yapılandırma anlaşması ile kapsam alanında bulunan şirketlere de olanak sağlıyor.

TBB, Ekim 2019-Temmuz 2021 dönemlerinde FYYÇA Büyük Ölçekli Uygulama alanında 393 adet firmadan alındığı belirtilen ve firmalardan 217 firma ile Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi (FYYS) bağıtlandığını duyurdu.

Büyük ölçekli finansal yeniden yapılandırma anlaşması bağıtlanan firmalardan; 4 tanesi tarım, 5 tanesi madencilik, 49 tanesi imalat sanayi, 4 tanesi enerji, 32 tanesi inşaat, 23 tanesi ticaret, 22 tanesi turizm, 23 tanesi taşımacılık, 3 tanesi emlak komisyon, 4 tanesi eğitim, 6 tanesi sağlık, 1 tanesi diğer hizmetler sektöründe, 41 tanesi diğer sektörlerde faaliyet göstermekte.

Temmuzda 3 Firma ile 3.5 Milyar Liralık İmza

Temmuzda 3 Firma ile 3.5 Milyar Liralık İmza
Temmuzda 3 Firma ile 3.5 Milyar Liralık İmza

Temmuz ayında İstanbul’da 3 firma 3.5 milyar liralık borç yapılandırması uygulamasında bulundu ve bu firmaların bir tanesi de 150 milyon liralık borcunu yapılandırmasını yapan inşaat, 2 tanesi ise 3.3 milyar liralık borcunu yapılandıran taşımacılık, depolama ve haberleşme sektörü oldu.

Ekim 2019-Temmuz 2021 dönemi içinde ise 749 milyon TL’si tarım, 247 milyon TL’si madencilik, 11 milyar 347 milyon TL’si imalat sanayi, 10 milyar 336 milyon TL’si enerji, 12 milyar 112 milyon TL’si inşaat, 2 milyar 84 milyon TL’si ticaret, 10 milyar 672 milyon TL’si turizm ve 5 milyar 987 milyon TL’si taşımacılık, depolama ve haberleşme, 1 milyar 265 milyon TL’si emlak komisyon, 387 milyon TL’si eğitim, 409 milyon TL’si sağlık, 12 milyon TL’si diğer hizmetler, 14 milyar 171 milyon TL’si diğer sektörlere ait olmak üzere yeniden yapılandırılan toplam borç tutarı 69 milyar 777 milyon TL oldu.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,246TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Denizbank Staj Başvuruları Başladı

Denizbank staj başvuruları başladı. Denizbank'ın öğrenciler için düzenlediği ve banka iş ilanları kapsamında yayımladığı...

Albaraka Türk, ATM Ağını Genişletiyor!

Albaraka Türk, Yapı Kredi Bankası ile beraber yürüttüğü çalışmalar kapsamında ATM ağını genişletmeye devam...

Q Yatırım Bankası ve Fimple Arasında Yeni Ortaklık!

Q Yatırım Bankası, bankacılık altyapısı açısından tümü API’den meydana gelen bulut tabanlı özel bir...

Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.