Ana SayfaGündemDev Avrupa Bankalarına İklim Baskısı

Dev Avrupa Bankalarına İklim Baskısı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

ShareAction isimli yatırımcı aktivist birçok banka için karbon emisyonunda yüksek şirketlere sağlanan finansmanın kısılması gerektiği vaadini yerine getirmediğini söyleyerek dev Avrupa bankalarına baskı kurulduğunu açıkladı.

Dev Avrupa bankaları arasında 2050 yılına gelene kadar karbon emisyonunda yüksek çıkan şirketlere finansman sağlanmaması üzerine söz verilmişti. Ancak büyük paydaşlar tarafından desteklenen grup ShareAction, kredi kurumlarında belirlenen hedefe ulaşmada yeterli gayretin göstermediğini de söyledi. Londra merkezli ShareAction, Barclays, HSBC gibi bankaların da küresel ısınmada mücadeleye katılması için baskı altında tutuluyor.

“Gruptan yapılan açıklamada, bankaların açıkladığı hedeflere ulaşmak için gerekli adımları atmadığı söylendi. ShareAction tarafından hazırlanan iklim raporunun yazarlarından Jeanne Martin, “birçok banka ön cephede görünüyor ancak koşmaya başlayan çok az isim var” dedi. Martin, bankaların 2050 hedeflerine ulaşmaları için faaliyet biçimlerinde şimdiden önemli değişikliklere gitmesi gerektiğini ifade etti.”

Dev Avrupa Bankalarına 2050 Baskısı

Dev Avrupa Bankalarına 2050 Baskısı
Dev Avrupa Bankalarına 2050 Baskısı

Wall Street Journal’ın yazdığı habere göre Avrupa bankası ShareAction’a göre fosil yakıt üreticileri finansman sağlamayı sonlandırmadı. Mayıs ayı içerisinde Uluslararası Enerji Ajansı yeni fosil yakıtlarda arz üzerine projede acilen durulması gerektiğini, durulmazsa da 2050 hedeflerine ulaşılamayacağını bildirdi. 2030 yılına kadar da emisyon finansmanında kesme yapılması için girişim sağlandı. Girişim sağlanan bankalar ise; Lloyds, NatWest ve Nordea Bank.

“İklim değişikliği birçok yatırımcı için giderek büyüyen bir endişe konusu. Karbon emisyonlarında ve yeşil enerjinin finansmanında sermayenin oynadığı rolün, kasım ayında Birleşmiş Milletler’in sponsorluğunda gerçekleşecek etkinliğin kilit başlıklarından biri olacağı tahmin ediliyor. Bankaların iklim hedeflerine ulaşamadığı durumda, yatırımcılar için banka hisselerine sahip olmak ve kendi karbon emisyonlarını kesme hedeflerine ulaşmak zorlaşacak. Toplamda 43 trilyon dolarlık varlığı yöneten fon yöneticileri, Birleşmiş Milletler’in 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonlarını desteklemek amacıyla Net Sıfır Varlık Yöneticileri Girişimi’ni kurdu.”

Fon yöneticisi Federated Hermes’in yöneticilerinden Roland Bosch, “bankalar müşterilerinden geçiş planlarını alamıyorsa, bu müşterilere veda etmek zorunda kalabilir” dedi.

İklim Değişikliği için Bankalar Devrede!

İklim Değişikliği için Bankalar Devrede!
İklim Değişikliği için Bankalar Devrede!

İklim değişikliği üzerine bankalar harekete geçiyor. Bu bankalar:

Citigroup, Bank of America ve Morgan Stanley’in de aralarında bulunduğu bankalar tarafından kurulumu sağlanan Net Sıfır Bankacılık Birliği, İngiltere Merkez Bankası Eski Başkanı ve Birleşmiş Milletler İklim Aksiyonu ve Finansmanı Temsilcisi Mark Carney iş birliği ile kuruldu. Girişimde 28 ülkeden 55 Banka bulunuyor.

Barclays sözcüsü banka üzerinde ShareAction’ın görüşleri altında değer verilmesi üzerine düşük karbonlu ekonomilerde geçişi hızlandırdı. HSBS tüm dünya üzerinde termal kömür finansmanı için de 2040 yılında sonlandırılması gerektiğini düşünüyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.