Ana SayfaGündemDev Avrupa Bankalarına İklim Baskısı

Dev Avrupa Bankalarına İklim Baskısı
D

-

ShareAction isimli yatırımcı aktivist birçok banka için karbon emisyonunda yüksek şirketlere sağlanan finansmanın kısılması gerektiği vaadini yerine getirmediğini söyleyerek dev Avrupa bankalarına baskı kurulduğunu açıkladı.

Dev Avrupa bankaları arasında 2050 yılına gelene kadar karbon emisyonunda yüksek çıkan şirketlere finansman sağlanmaması üzerine söz verilmişti. Ancak büyük paydaşlar tarafından desteklenen grup ShareAction, kredi kurumlarında belirlenen hedefe ulaşmada yeterli gayretin göstermediğini de söyledi. Londra merkezli ShareAction, Barclays, HSBC gibi bankaların da küresel ısınmada mücadeleye katılması için baskı altında tutuluyor.

“Gruptan yapılan açıklamada, bankaların açıkladığı hedeflere ulaşmak için gerekli adımları atmadığı söylendi. ShareAction tarafından hazırlanan iklim raporunun yazarlarından Jeanne Martin, “birçok banka ön cephede görünüyor ancak koşmaya başlayan çok az isim var” dedi. Martin, bankaların 2050 hedeflerine ulaşmaları için faaliyet biçimlerinde şimdiden önemli değişikliklere gitmesi gerektiğini ifade etti.”

Dev Avrupa Bankalarına 2050 Baskısı

Dev Avrupa Bankalarına 2050 Baskısı
Dev Avrupa Bankalarına 2050 Baskısı

Wall Street Journal’ın yazdığı habere göre Avrupa bankası ShareAction’a göre fosil yakıt üreticileri finansman sağlamayı sonlandırmadı. Mayıs ayı içerisinde Uluslararası Enerji Ajansı yeni fosil yakıtlarda arz üzerine projede acilen durulması gerektiğini, durulmazsa da 2050 hedeflerine ulaşılamayacağını bildirdi. 2030 yılına kadar da emisyon finansmanında kesme yapılması için girişim sağlandı. Girişim sağlanan bankalar ise; Lloyds, NatWest ve Nordea Bank.

“İklim değişikliği birçok yatırımcı için giderek büyüyen bir endişe konusu. Karbon emisyonlarında ve yeşil enerjinin finansmanında sermayenin oynadığı rolün, kasım ayında Birleşmiş Milletler’in sponsorluğunda gerçekleşecek etkinliğin kilit başlıklarından biri olacağı tahmin ediliyor. Bankaların iklim hedeflerine ulaşamadığı durumda, yatırımcılar için banka hisselerine sahip olmak ve kendi karbon emisyonlarını kesme hedeflerine ulaşmak zorlaşacak. Toplamda 43 trilyon dolarlık varlığı yöneten fon yöneticileri, Birleşmiş Milletler’in 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonlarını desteklemek amacıyla Net Sıfır Varlık Yöneticileri Girişimi’ni kurdu.”

Fon yöneticisi Federated Hermes’in yöneticilerinden Roland Bosch, “bankalar müşterilerinden geçiş planlarını alamıyorsa, bu müşterilere veda etmek zorunda kalabilir” dedi.

İklim Değişikliği için Bankalar Devrede!

İklim Değişikliği için Bankalar Devrede!
İklim Değişikliği için Bankalar Devrede!

İklim değişikliği üzerine bankalar harekete geçiyor. Bu bankalar:

Citigroup, Bank of America ve Morgan Stanley’in de aralarında bulunduğu bankalar tarafından kurulumu sağlanan Net Sıfır Bankacılık Birliği, İngiltere Merkez Bankası Eski Başkanı ve Birleşmiş Milletler İklim Aksiyonu ve Finansmanı Temsilcisi Mark Carney iş birliği ile kuruldu. Girişimde 28 ülkeden 55 Banka bulunuyor.

Barclays sözcüsü banka üzerinde ShareAction’ın görüşleri altında değer verilmesi üzerine düşük karbonlu ekonomilerde geçişi hızlandırdı. HSBS tüm dünya üzerinde termal kömür finansmanı için de 2040 yılında sonlandırılması gerektiğini düşünüyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,359TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol