Ana SayfaGündemRotatif Kredide Komisyon İptal!

Rotatif Kredide Komisyon İptal!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bazı bankalardan uygulanan rotatif kredilerde komisyonlar faizle ilaveli olarak yüzde 1 alınıyordu. Bu habere göre Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) “uygulama düzenlemeye aykırı” açıklaması geldi.

TBB tarafından yapılan açıklamaya göre rotatif kredide komisyonlarda bankaların ticari müşterileri ile gerçekleşen işlemlerinde bazı değişiklikler olmuştu. Öngörülebilen ve şeffaflığın artırılması üzerine kavram ve terimlerde birliğin sağlanması hususunda sunum yapılan ürün için ya da hizmetler için karşılık olarak alınabilecek ücretlerin ve niteliği açıklandı.

Azami miktarda oranların ve bunlara ilişkin usullerin belirlenmesinde garanti amacıyla Merkez Bankası tarafından Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı.2020/4) hazırlandığını hatırlattı. Açıklamada tebliğin Resmi Gazete’nin 10 Şubat 2020 tarih ve 3103 sayılı nüshasında yayınlandığı kaydedildi.

Rotatif Kredide Komisyonlarda Değişiklikler için Açıklamalar!

Rotatif Kredide Komisyonlarda Değişiklikler için Açıklamalar!
Rotatif Kredide Komisyonlarda Değişiklikler için Açıklamalar!

Rotatif kredide komisyonla ilgili yapılan açıklamada tebliğin “Kredi tahsis ve kredi kullandırım” başlıklı 9’uncu maddesinin 1’inci fıkrasında oranların şöyle düzenlendiğine yer verildi: “Bankalar kredi tahsis ve kredi kullandırım süreçlerini iki ayrı alt kalem olarak sınıfl andırır. Kredi tahsis ücretleri dış ticaret kapsamında yer alan tüm gayri nakdi krediler ve ticari kredi kartları da dahil olmak üzere kredi riski oluşturabilecek tüm kredi limitlerine karşılık alınır. Kredi tahsis ücretleri tahsis edilen kredi limitinin 10 binde 25’ini, kredi kullandırım ücretleri ise kullandırılan kredinin yüzde 1,10’unu geçemez. Kredi kullandırım ücreti sadece nakdi kredilerden alınabilir.

Kullandırım ücreti rotatif krediler için dönem sonlarında, diğer nakdi krediler için ise her bir kullandırım anında tahakkuk eder. Rotatif kredilerin kullandırım ücreti, ilgili üç aylık dönemin ortalama kredi kullandırım bakiyesinin on binde yirmi beşini geçemez. Söz konusu kullandırım ücretinin üç aydan kısa süreli dönemler için tahsil edilmesi durumunda azami oran, 10 binde 25’ini oranının ilgili dönemin üç aylık döneme oranlanmasıyla hesaplanır.”

Sanayicilerden Alınan Komisyon Miktarı İade Ediliyor!

Sanayicilerden Alınan Komisyon Miktarı İade Ediliyor!
Sanayicilerden Alınan Komisyon Miktarı İade Ediliyor!

Bankalar arasında düzenlenen kapsama göre rotatif kredilerde yıllık oranlarda yüzde 1 (ilgili 3 aylık dönem kredi kullandırım bakiyesinin 10 binde 25) komisyon uygulanacağına dair açıklamalar dikkat çekmişti. Açıklamada “Dolayısıyla, haberinizde yer verilen uygulama düzenlemeye aykırıdır” denildi.

Dünya Gazetesi’nde yayımlanan haberle etkileşim sonrasında rotatif kredilerine yüzde 1 işlem komisyonu sanayicilerden alınan komisyon miktarlarının da geri ödenmeye başlanıldığı öğrenildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.