Ana SayfaGündemBankaların Mevduat Kapma Yarışı Faizi Yükseltiyor!

Bankaların Mevduat Kapma Yarışı Faizi Yükseltiyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankaların TL mevduatlarında faiz oranları politika faizinin üzerinde yüksek montanlı işlemlerde bankalar arası rekabette artış yaşıyor ve nedenini de mevduat kapma yarışına bağlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politika alanında oluşturduğu faizinde yaptığı indirim TL mevduat faizi üzerinden birebir yansıma yaşamadı. Politika faizinde oranlar yüzde 18’e inse de bankalar yüzde 18’in üzerinde mevduat faizi uygulamaktadır. Öyle ki bankalar arası büyük montanlı mevduatlarda arasında da geçiş hızlandı. Bankacılık kaynaklarından da verdiği bilgiye göre PPK öncesinde de tam olarak yüzde 18,90’a kadar verilen mevduat kredi faizi bazı kamu bankaları en fazla yüzde 17,90’da tutmak istiyor. Bu durumda da bankaların mevduat kapma yarışında gündem giderek hızlanmaktadır.

Mevduat Kapma Yarışı Faizleri Değiştiriyor!

Mevduat Kapma Yarışı Faizleri Değiştiriyor!
Mevduat Kapma Yarışı Faizleri Değiştiriyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) haftalık elde ettiği veriler üzerinden bankacılık sektöründe oluşan toplam mevduat (bankalar arası dahil), 24 Eylül haftasından başlayarak 65 milyar 502 milyon lira daha artış kaybetmiş oldu. Söz konusu konu üzerinde ise haftada yüzde 1,6 yükselen bankacılık sektöründe toplam mevduatlar ise 4 trilyon 111 milyar 559 milyon lira oldu.

Diğer yandan da Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerinden elde ettiği verilere göre bankacılık sektöründe toplam mevduatlarda 24 Eylül haftasında yaklaşık 70.9 milyar lira artışla beraber 4 trilyon 190 milyar liraya yükseliş gördü. Bu dönemlerde de bankalardaki TL cinsi mevduat yüzde 1,48 artarak 1 trilyon 835 milyar 980 milyon 236 bin liraya, yabancı para (YP) cinsi ile mevduatlarda yüzde 1,66 yükselerek 2 trilyon 204 milyar 575 milyon 157 bin lira oldu.

Eylülün Son Haftası Hızlı Geçti!

Eylülün Son Haftası Hızlı Geçti!
Eylülün Son Haftası Hızlı Geçti!

Bir diğer kaynaklara bakara yapılan analizlerde ise 23 Eylül PPK’sı sonrası rekabetlerde bir kızışma olduğunu ve mevduat kapma yarışı başladığını belirterek yakın dönemde böylesi bir rekabete şahit olmadığını söyledi. Verilen bilgiler üzerinden de geçen hafta ilk dört gün içerisinde 32 gün ve üzeri mevduatlarda 18,25 ile 18,75 arasında fiyatlamalar yapan birçok Banka bulunuyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.