Gençler Çeyiz Hesabına Yoğun İlgi Gösteriyor

0

Genç çiftlerin evlenirken karşılaştıkları maddi zorluklar, önlerindeki en büyük problem haline gelmektedir. Yuva kurmak isteyen bu çiftlerin sorunları aşabilmeleri için birikim yapmalarıysa en makul seçeneği oluşturmaktadır.

Birikim yapmak için kolları sıvayan gençlerse devlet desteği ile yollarına daha sağlık adımlarla devam edebilmektedir. Devlet gençlerin çeşitli bankalarda açtıracakları çeyiz hesaplarıyla birlikte, birikimlerinin bir kısmı kadar maddi destek sağlamaktadır. Sağlanan bu desteklerle çeyiz hesabı açan gençlere sağlanan fırsatlar son bulmuyor.

Sağlanan bu destekle beraber, gençler çeyiz hesabına yoğun ilgi gösteriyor. Henüz evlenmemiş ve 24 yaşını doldurmamış gençlerin yanı sıra aileler de çocukları için çeyiz hesabı açtırabilir. 2016 yılı ilk çeyreğinde uygulamaya konulan sistem oldukça ilgi topladı.

Soluğu bankalarda alan gençler, uygulamanın başlamasından itibaren 3,5 aylık bir süre zarfında 12 banka için 6,5 milyon TL’lik birikim yaptı. Çeyiz hesabına gösterilen bu yoğun ilgi hesabın başlangıcında daha yoğun bir talep görüyordu. Bireysel tasarruf açığının kapatılmasını amaçlayan bu gelişmeler, bankaları da memnun ediyor. Bankalara yatırılan paralar, bankaların kar edinimlerinde önemli bir etken oluşturuyorlar.

%20’ye varan devlet desteği için çeyiz hesabı kapsamında bankalar ve devlet sizlere minimum tutarlar ve maksimum tutarlar belirliyor. Böylece kontrollü olarak birikimlerin oluşturulması sağlanıyor. Örneğin Vakıfbank maksimum vade ve birikim için sizlere 5.279’a kadar devlet desteği verilmesini sağlayan bankalardan bir tanesidir.

Yine Kuveyttürk,  gibi bankalar da devlet destekli çeyiz hesabı açmanızı sağlıyor. Bunu Denizbank, Halbank, Ziraat Bankası gibi büyük bankalar da izliyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın