Tarımsal Destek Dijitalleşti

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık sektörü içerisinde gerçekleşmek üzere tarımı güçlendirecek ve üreticinin yükünü hafifletecek kaynak çeşitliliği günden güne artış gösterirken tarımsal destekte de ilerleme kaydediliyor.

Özellikle akıllı tarım projeleri kapsamında bu sektöre yönelik geliştirilen finansman çözümleri sayesinde yüksek verimli çalışmalar tarımda destek üzerinden gelişme kaydediyor.

Günümüzde pek çok sektör alanında yaşanan dijital dönüşüm anında, bu değişim esnasında en büyük unsurlardan biri de bankacılık hizmetleri olmuştur. Bankalar tarım alanı içerisinde varlıklarını finansmana erişim açısından geliştirme sağlarken; dijital tarım uygulamalarında ve destekleriyle farklılaşmalar yaşadı. Bankalar esnasında tarım alanında politikaları günden güne dijitalleşme alanında, akıllı tarım uygulamalarını kendi sistemleri üzerinden birleştiren bankalar, çiftçilere akıllı tarım uygulamaları hakkında bilgi sağlama alanında destek verirken diğer yandan da çeşitli ödeme seçenekleriyle üreticinin elini güçlendiriyor.

Tarımsal Destekte İleriye Yönelik Dijitalleşme

Tarımsal Destekte İleriye Yönelik Dijitalleşme
Tarımsal Destekte İleriye Yönelik Dijitalleşme

Tarım alanında verilen destek ile finansman çeşitliliği konusunda görülen destekte ürün bazında kaynaklar üretimin devamlılığında destek veriyor. Bankalar, çiftçilerin gübre, zirai ilaç, mazot, yem, tohum ve ekipman ihtiyaçlarını karşılamak adına ön ödemesiz, hasat içerisinde ödeme ya da esnek ödeme gibi kredi imkanlarının yanı sıra anlaşmalı üye iş yerlerinden alımlar için özel kredi kartları da sunuyor. Ayrıca bankaların denizlerde, iç sularda ve havuzlar arasında görülen su ürünleri yetiştiriciliği ile su ürünleri avcılığı faaliyetleriyle uğraş gösteren işletmelerin söz konusu faaliyetlerine yönelik ihtiyaçları için de kredi sağlıyor.

Tarımsal Destekte Kredi Stoku Eylül’de 150 Milyar Lirayı Aştı

Kredi Stoku Eylül’de 150 Milyar Lirayı Aştı
Kredi Stoku Eylül’de 150 Milyar Lirayı Aştı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre elde edilen analiz sonucunda ise bankacılık sektöründen tarım ve balıkçılık alanında faaliyet gösteren firmalara kullandırdığı kredilerin stoku eylül sonu itibarıyla 151 milyar 579 milyon liraya kadar çıktığını belirtti. Kredi stoğu içerisinde %98,2’lik kısımda tarım sektörü kredileri, yüzde 1,8’lik bölümde balıkçılık alanları üzerinden kullandırılan kredilerde oluşuma sürüklenirken bankaların tarım ve akıllı tarım alanındaki varlığı yalnızca finansman ve dijital tarafla da sınırlı kalmadı. Özellikle akademik alan üzerinden verilen desteklerde hem Türkiye tarımında hem de çiftçi ve girişimcilerinde yeni ufuklar açabiliyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
48TakipçilerTakip Et
2,312TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Şekerbank İş İlanları: 2022 Mayıs (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için...

Türkiye Finans İş İlanları: 2022 Mayıs (Güncel)

T.Finans Katılım Bankası 2016 yılı içerisinde personel alımlarına devam ediyor. Banka’nın açık pozisyonları için yayınladığı banka iş ilanları, Türkiye Finans Katılım düzenleyeceği banka sınavları, Türkiye Finans Katılım iş başvuruları

Akbank İş İlanları: 2022 Mayıs (Lise ve Üniversite)

Akbank İş İlanları… Ramazan boyunca Akbank banka personel alımları için devam ediyor. Şube ağlarını sürekli genişleten bankanın adaylarda aradığı kriterler ise pozisyonlara göre farklılık gösteriyor

Kuveyt Türk İş İlanları: 2022 Mayıs

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk...