Devletin terörün izlerini silmeye yönelik bir takım özel teşvik paketleri geliştirdiği şu günlerde gündemde yer edinmeye başlamıştır. Güney Doğu Anadolu bölgesine ve Doğu Anadolu bölgesine yapılan devlet desteği de, doğu bölgesinin yüzünü güldüren haberler arasında bulunmaktaydı.

Açıklanan yatırım planları kapsamında devlet, yetiştiriciler için anahtar teslimi barınak planları konusunda çalışmalar düzenlemektedir. Bu barınaklar için küçükbaş, büyükbaş ve kümes hayvancılığı için ayrılan paysa 360 milyonu bulmaktadır.

Besiciye hibe desteği geliyor açıklamalarıyla birlikte besiciliğin de teşvik edilmesiyle, ekonomide canlanmalar sağlanması hedefleniyor. Üsteklik hibe desteği paketinde buzağı ve damızlık desteği de bulunmaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri için yapılan açıklamalarca  yetiştiriciler için buzağı desteğinin 200 TL arttırılması planlanıyor. Hayvan barınakları inşaa edilerek çiftçinin buzağı yetiştirmesi amaçlanıyor.

Anahtar teslim fabrikalarla inşaa edilen fabrikalar çiftçiye güzel bir destek sağlamış olacak. Et verimi için yüksek ithal damızlık düve alımlarında %25 hibe desteği veriliyor. Devlet desteği bunlarla sınırlı kalmayarak ek destekler de sunulmaya devam ediliyor.

Damızlık boğa alımlarında verilen devlet hibesi ise %80 civarında olacak. Manda yetiştiriciliği için de yapılan desteklerin arttırılmasıyla büyük üretim ağlarının  oluşması bekleniyor. Besicilik yapanların yüzünü güldürecek yatırım projeleri hız kesmeden devam ediyor. Ayrıca diğer gelir getirici hayvancılık faaliyetleri de desteklenecek. Bölgedeki kaz, hindi ve arı gibi hayvanların yetiştiriciliğinde özel destekler sağlanacak.

Yaklaşık 20 ilin yararlanacağı devlet hibesi, pazarlama destekleri ile birçok desteği beraberinde getiren yatırımları öngörüyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın