Bayram Müjdeleri Bir Bir Geliyor!

Hükümet son zamanlarda yaptığı düzenlemeler ve yasalarla birlikte vatandaşın ve birçok kişinin yüzünü güldürecek hamleler gerçekleştiriyordu. Ekonomi adına da olumlu gelişmelerin yaşanmasını sağlayan bayram müjdeleri hız kesmiyor.

Emekliler, öğretmenler, esnaf, kamu işçileri, şehit yakınları ve daha birçok kişi bayram müjdesinden nasibini alıyor. Bayram öncesi kamulular ve emeklilerin maaşlarının ödenmesi sağlanırken, emekli promosyonlarının da çalışmaları tamamlanıyor.

Torba yasayla birlikte birçok yenilik getiriliyor. Bağ-Kur’luların prim düşüşleri diğer düzenlemeler arasında yer alıyor. Bağ-kurlulara ilişkin düzenlemelerle birlikte, malülüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerinin bir kısmı Hazine tarafından karşılanıyor. 80 lira ile 540 lira arasında değişen tutarlarla daha az ödeme yapmaları sağlanıyor.

Esnafa yapılan vergi teşvikleri ise yer alan diğer düzenlemeler arasında kendine yer ediniyor. Birçok şehir için taşımacılık faaliyeti için kullanılan araç, ticari amaçlarla kullanılan araçlar ve yük taşımacılığı araçları 30 Haziran 2019’a kadar ÖTVsiz yenilenebiliyor.

Özel kreşlere verilen destekler arttırılıyor. Gündüz bakımevleri ve özel kreşler, 5 vergilendirme dönemi boyunca kurumlar vergisinden muaflar.

İşyerlerine ek süre düzenlemesiyle birlikte 50’den az çalışanı olan iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmeye dair yükümlülüklerinin süresi 1 Temmuz 2017’ye kadar uzatıldı. 2B için yapılan düzenlemelerle birlikte 6 aylık bir ödeme süresi daha veriliyor. Kamu çalışanlarına yönelik maaş çalışmalarınca kamu işçilerine bir maaşlık ikramiye düzenlemesi getirildi. Ayrıca vatandaşın kamu teftiş veya denetim elemanlarının kusur, haksız fiil veya sorumluluklarında hata gerçekleştirmeleri durumunda ilgili daireye tazminat davası açılabilmektedir. Ev alacaklara KDV indirimi de bu fırsatlardan bir tanesidir. Bunlar gibi birçok çalışmayla ve hibe desteği çalışmalarıyla da hükümet vatandaşın önünü açmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.