Hamdi Akın İpek Şirketleri TMSF’ye Devredildi!

Hamdi Akın İpek Kimdir?

Hamdi Akın İpek, 1963 Adana doğumlu iş adamıdır. Ayrıca babası Ali İpek tarafından kurulan İpek Matbaacılık yönetim kurulu başkanı ve Koza İpek Holding yönetim kurulu başkanıdır. İpek Üniversitesi kurucusu olarak da bilinmektedir.

TMSF Şirketlerine El Koydu

FETÖ darbe soruşturması kapsamında birçok operasyonun düzenlendiği son günlerde, Akın İpek’de soruşturmada adı geçen isimlerdendir. 10 milyar dolar değerindeki 18 şirketine FETÖ’ye finansal destek sağladığı gerekçesiyle el konulan İpek’in hakkında yakalama kararı da çıkartıldı.

Hamdi Akın İpek şirketleti TMSF’ye devredildi, artık kontrol TMSF’de. 18 şirketi barındıran Koza-İpek Holding’in TMSF’ye devri gündemde büyük etki yaratan haberlerdendir. Karar Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Karar bağlamında kayyumların da görevlerine son verildiği edinilen bilgiler arasında yer almaktadır. Kayyum olarak görevlendirilen 5 kişinin de görevinin sona erdirildiği, yönetimi devralacak TMSF’nin şirketin durumu hakkında değerlendirmeler gerçekleştirdiği bilinmektedir. TMSF’nin şirketin mali durumu, ortak yapısı, diğer sorunlar ve piyasa koşullarının saptanmasıyla birlikte mevcut halin nasıl şekilleneceğini tespit edip varlıkların satılması veya feshine karar vermesi belirtilenler arasında yer almaktadır.

Ayrıca alınan bilgiler arasında FETÖ’ye sağlanan finansal destek dışında lüks bir malikane de söz konusudur.

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen için inşaa edildiği belirtilen lüks malikane de TMSF’ye devroldu. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), yine varlıkların satılması konusunda son karar sahibi yetkiye sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.