İnternetten Alışveriş Oranı Artıyor!

0

İnternet Ortamı artık sadece eğlence ortamı olmaktan çıkmış durumda. Kurumsal çalışan firmalar internetteki müşteri potansiyelinin farkındalar. İnsanlar interneti bir alışveriş aracı olarak kullanmaya başladılar. Her gün 3 milyar insanın dünya genelinde online olduğu belirtiliyor. 3 milyar insan pazarına hitap eden global şirketler (amazon, alibaba gibi) kuruluşların günlük cirosu yüz milyon dolarlarla ölçülüyor.

Sanal Kartlarla alışveriş güvenliği

İnternet üzerinden alışveriş yapan müşteri kitlesi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha fazladır. Güvenli alışveriş için kredi kartlarını kullanmak istemeyen müşteriler ya sanal alışveriş kartı oluşturuyor ya da kredi kartlarını aldıkları bankalardan belirli limitlerde sanal kart oluşturarak alışveriş yapıyor.

Kredi kartı ile alışveriş yapanların alışverişi daha riskli oluyor. Sanal korsanlar internetin her katmanında (deep Web) avcı balinalar gibi av arıyorlar. Dolgun limitli kredi kartı numaralarını internet alışveriş ortamında kullanmak istemeyen milyonlarca müşteri ise alışveriş yapmaktan çekiniyor. Birkaç dakika içinde oluşturulabilen sanal ödeme kartları ile internetten alışveriş yapmak, oyun oynamak tamamen risksiz olduğu için insanların büyük çoğunluğu ön ödemeli sanal kartlarla alışveriş yapıyor.

2016 yılında Online Alışveriş Arttı

2016 yılının mart ayında internet alışverişlerinin %60’lık dilimini giyim sektörü kapsarken, %30’luk kısmını da seyahat biletleri, otomobil kiralama acenteleri kapsadı. Ev araç gereçleri satın alan internet müşterileri ise %30’luk dilimi oluşturuyor. Online oyun oynayanların %10’luk dilimde olduğu görülüyor. İnternette alışveriş, çok daha kârlı olduğu, birçok indirim avantajı sağladığı ve kapıya kadar teslimat olanağı sunduğu için çok fazla tercih ediliyor. Ayrıca internetten ürün alımı herkesin rahatlıkla kullanabileceği siteler şeklinde. Alışveriş güvenliği sorununu ortadan kaldıran sanal kartlarla yapılan alışverişler çok daha fazla ürün seçme imkânı sunuyor.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın