Ana SayfaEkonomiTürkiye Ekonomisi Gittikçe Büyüyor

Türkiye Ekonomisi Gittikçe Büyüyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Büyük bir ekonomik krizin eşiğine gelinmesine sebep olan darbe girişimi, Türkiye’nin ekonomisi hakkında birçok endişeyi beraberinde getirmişti. Ancak bunun önlenmesine yönelik çalışmalar hızla gerçekleştirilip tedbirler alınmıştı.

  Hatırlarsınız ki ilk tedbirler Merkez Bankası olağanüstü toplantısıyla gerçekleştirilmiş olup, bankaların da işbirliğiyle birçok çalışma gerçekleştirilmişti. Merkez Bankası’nın hamlelerinin ardından yetkililerin de yaptığı açıklamalarla birlikte vatandaş da bu ekonomik kalkınmanın sağlanması için ellerindeki dolarların bozdurulmasını sağlamış, dolar çok fazla değer kazanmadan Türk lirasının değeri tekrar normal seviyelere yükselmişti.

  Bunun üzerine bankaların konut kredileri ve konut hesabına ilişkin yapılan çalışmalarla birlikte inşaat sektöründe de birçok hareketlilik yaşanmış ve büyüme hızlı bir artış göstermişti.

  Ekonomi Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da çalışmalarını sürdürerek yatırım çalışmalarını hızlandırarak birçok hibe desteği ile ülkenin ve bireylerin ekonomilerine yönelik desteklerde bulunmuşlardır.

  Hal böyleyken, TÜİK analizleri kapsamında veriler, 2016 yılı ikinci çeyreği için %3,1’lik bir büyüme gösteriyor. Türkiye ekonomisi gittikçe büyüyor ve cari açık da azalıyor. İlk çeyrek için belirtilen büyüme oranlarıysa %4,8 olarak ifade ediliyor.

  Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye ekonomisinin geçen yıl %4, bu yılın ilk çeyreğindeyse %4,8’lik bir büyüme gösterdiği konusunda veriler sunuyor. Büyümelerin 2017 ve 2018 içinse %5 olması öngörüleri oluşmaktadır. Dış ticaret açığıysa bir önceki yıla nazaran 2.142 milyon kadar azalıyor. Dış ticaret açığının yeni verileriyse 3.725 milyon dolar belirtiliyor.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...