Ana SayfaEkonomiTürkiye Ekonomisi Gittikçe Büyüyor

Türkiye Ekonomisi Gittikçe Büyüyor
T

-

Büyük bir ekonomik krizin eşiğine gelinmesine sebep olan darbe girişimi, Türkiye’nin ekonomisi hakkında birçok endişeyi beraberinde getirmişti. Ancak bunun önlenmesine yönelik çalışmalar hızla gerçekleştirilip tedbirler alınmıştı.

Hatırlarsınız ki ilk tedbirler Merkez Bankası olağanüstü toplantısıyla gerçekleştirilmiş olup, bankaların da işbirliğiyle birçok çalışma gerçekleştirilmişti. Merkez Bankası’nın hamlelerinin ardından yetkililerin de yaptığı açıklamalarla birlikte vatandaş da bu ekonomik kalkınmanın sağlanması için ellerindeki dolarların bozdurulmasını sağlamış, dolar çok fazla değer kazanmadan Türk lirasının değeri tekrar normal seviyelere yükselmişti.

Bunun üzerine bankaların konut kredileri ve konut hesabına ilişkin yapılan çalışmalarla birlikte inşaat sektöründe de birçok hareketlilik yaşanmış ve büyüme hızlı bir artış göstermişti.

Ekonomi Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da çalışmalarını sürdürerek yatırım çalışmalarını hızlandırarak birçok hibe desteği ile ülkenin ve bireylerin ekonomilerine yönelik desteklerde bulunmuşlardır.

Hal böyleyken, TÜİK analizleri kapsamında veriler, 2016 yılı ikinci çeyreği için %3,1’lik bir büyüme gösteriyor. Türkiye ekonomisi gittikçe büyüyor ve cari açık da azalıyor. İlk çeyrek için belirtilen büyüme oranlarıysa %4,8 olarak ifade ediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye ekonomisinin geçen yıl %4, bu yılın ilk çeyreğindeyse %4,8’lik bir büyüme gösterdiği konusunda veriler sunuyor. Büyümelerin 2017 ve 2018 içinse %5 olması öngörüleri oluşmaktadır. Dış ticaret açığıysa bir önceki yıla nazaran 2.142 milyon kadar azalıyor. Dış ticaret açığının yeni verileriyse 3.725 milyon dolar belirtiliyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol