Elektrik Faturalarına Fazla Mı Ödüyoruz?

0

Faturalar maaşımızın çoğunu daha biz göremeden cebimizden alıp gidiyor. Ev kirasıydı, su faturasıydı, elektrik faturasıydı derken daha kendimiz için para ayıramadan bir anda sıfırı görebiliyoruz. Peki, biz elektrik faturasına kullandığımızdan fazla mı para ödüyoruz? Enerji Piyasasını Düzenleme Kurulu sosyal medya üzerinde çıkan yalan haberler hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklama ise şöyle:

‘’1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olan elektrikteki fiyat artışına yönelik bazı spekülasyonlar basına yansımış ve Kurum olarak yaptığımız açıklama ile elektrikte herhangi bir gizli zammın söz konusu olmadığını vurgulamıştık. Açıklamada ifade ettiğimiz gibi “Enerji bedellerindeki artışlar ile değerlendirildiğinde nihai fiyat artışı ortalama %6,8’dir.
İlgili açıklamamızı bir kez daha dikkatinize sunmanın yanı sıra sizleri teknik düzeyde bilgilendirmek ve sizlerin de kamuoyunu daha iyi bilgilendirmesine destek olmak amacıyla bazı hususları belirtmekte fayda görüyoruz.’’

KAÇAK ELEKTRİK ÜCRETİNİ NEDEN BİZ ÖDÜYORUZ?

Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgemizde kaçak elektrik kullanımı oldukça fazla ve oradaki elektrik kullanımı ücretlendirilemiyor. Durum böyle olunca kullanılan enerjinin karşılığının alınması gerekiyor. Fiş ise hiç suçu olmayan, düzenli olarak borcunu ödeyen bizlere kesiliyor.

DAĞITIM BEDELLERİ NEDEN ÇOK YÜKSEK?

Daha önceki dönemlerde iletim bedeli olarak karşımıza çıkan masraflar, 1 Ocak 2016 tarihi ile dağıtım bedeli olarak karşımıza çıktı. Aslında bu ücretlerde çok fazla bir artış yok. Bu masraflar tek bir isim altında toplanmış olduğu için bize önceki dönemlerden fazla ücret ödüyormuşuz gibi gelmekte.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın