Ana SayfaEkonomiTerör Mağduru Çiftçiye Destek Geliyor

Terör Mağduru Çiftçiye Destek Geliyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Hükümet bir süredir terör mağduru kesim için birçok destek ve yatırım paketiyle, mağdur olan halkın, mağduriyetinin giderilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyordu. Bunun üzerine Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde anahtar teslim fabrikalarla teşviklere başlanmıştı.

Daha sonra besicilik için de desteklerini sürdüren hükümetin yeni devlet desteği çiftçilere yönelik. Terör mağduru çiftçiye destek sağlayacak olan hükümet, PKK’nın Güneydoğu’da çiftçiye verilen zararın onarılması için harekete geçti.

Yaklaşık 4 milyon hektarlık mera alanının yeniden kullanıma açılmasıyla birlikte çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi planlanıyor. Ayrıca alanların ıslahı için de 2 milyar TL harcanacak.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin yeniden ayaklandırılması ve ekonomideki aktif rolünün kazandırılması öngörülmektedir. Bununla beraber halkın da mağduriyetinin giderilerek yeni iç kolları için anahtar teslim fabrikalarla istihdam sağlanması amaçlanıyor.

Bakanların öncülüğüyle birlikte tarım sektörü için çeşitli eylem planları da uygulanmaya başlanıyor. Yapılan çalışmalardan bir tanesi de damızlık çiftliklerinin kurulmasıdır.

Başlangıç için Ardahan ve Kars’ta 4 yeni hayvan merkezi kurulması hedefleniyor. Doğu ve Güneydoğu’da yine hayvancılık sektörünün geliştirilmesi için buzağı destekleri yeniden düzenleme gerçekleştirilecek. Türkiye’nin 22 ilinin yetiştirici bölge ilan edilmesi ve bu bölgelere 20 damızlık hayvan çiftçliği kurulması hedefleniyor. Küçükbaş hayvanlar için yine damızlık çiftliği kurulması planlanıyor.

Türkiye’de %40’ı Güneydoğu ve Doğu bölgelerinde bulunan ancak PKK tehditi nedeniyle kullanılamayan mera, yaylak ve kışlaların da ıslah edilmesi planlanıyor. Çiftçiye tekrar kazandırılması planlanan bölgelerin ıslah edilmesiyle birlikte çiftçilik ve hayvancılık üretim maliyetlerinde %25’lik bir tasarruf söz konusu.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.