Bu Ülkeler Tahvil Alana Vatandaşlık Veriyor!

0

Yurt dışına yerleşme planları olanlar dikkat! Bu ülkeler tahvil alana vatandaşlık veriyor. Ekonomik sıkıntıların ve yatırımcıların ülkelerden elini eteğini çekmesi üzerine bazı Avrupa ülkeleri çareyi vatandaşlık vererek buluyor.

Küresel ekonominin dalgalı bir hal alması nedeniyle yatırımcılardan yana yüzü gülmeyen ülkeler, devlet tahvilleri karşılığında vatandaşlık veriyor. Bu ülkeler arasındaki iki ülke: Macaristan ve Bulgaristan. Macaristan 300 bin euroluk devlet tahvili alımına vatandaşlık verirken, Bulgaristan 512 bin euro karşılığında devlet tahvili alan yatırımcılara vatandaşlık sağlıyor.

Bu düzenlemeler ve yolu açılan vatandaşlık hakkıyla birlikte, Macaristan’dan oturum izni alan kişi sayısı dünyadan 2 bin, Türkiye’dense 150 kişiyi buluyor.

Bulgaristan’dan oturum izni alan kişi sayısıysa dünyadan 500 Türkiye’den 35 kişi ile sınırlı kalıyor. Macaristan’dan alınacak 300 bin euroluk devlet tahvili ile birlikte, ömür boyu geçerli oturum izni alınabiliyor. Alınan bu oturum izniyle birlikte Schengen ülkelerinde serbest bir dolaşım hakkı da elde edilebiliyor. Ayrıca tahvil alan kişiler, 7 yıl içerisinde Macaristan vatandaşı olarak AB pasaportuna da başvurma fırsatı yakalayabiliyor.

Yaklaşık 2 veya 4 hafta içerisinde oturum izni almanız sağlanıyor. Macaristan’a yapılan yatırımlar diğer benzer programlara göreyse daha düşük tutarlar içermektedir. Ayrıca başvuru süreci de daha zahmetsiz. Yapılan yatırım devlet garantisi altında olduğu için ayrıca geri alabilme imkanı da mevcut.

Paranızı geri alabileceğiniz süreyse 5 yıl sonrasına tekabül ediyor. Ayrıca Macaristan’da  yaşama, adres gösterme veya konut kiralama gibi zorunluluklar da bulunmuyor.

Bulgaristan’da yapılan yatırımlardaysa yatırımın yapılmasıyla birlikte süresiz oturma iznini alabiliyorsunuz. 5 yıl içerisinde de vatandaşlık için başvuru yapılabiliyor. Yine Bulgaristan’da da yaşama zorunluluğu bulunmuyor. 5 yıllık bir sürenin sonunda yine yatırımcı parasını geri alabiliyor. Herhangi bir dil zorunluluğu ve sınav da bulunmamaktadır. Hızlandırılmış başvuru ile yatırım iki katına çıkarılarak 5 yerine 2,5 yıl sonunda Bulgaristan vatandaşlığı ve Avrupa Birliği pasaportuna sahip olabilmeniz mümkün hale geliyor. İş kurma ve gayrimenkul şartları da bulunmuyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın