FETÖ darbe girişimi sonrasında, birçok kişinin ihracına karar verilmişti. 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında OHAL ilan edilmiş ve OHAL kapsamında binlerce öğretmende ihraç edilmişti.

FETÖ ile ilişkisi sezilen ve Milli Eğitim’e sızan öğretmenlerin ihracıyla sınırlı kalmayarak yeni eğitim yılında değişiklikler yapıldı. Yeni eğitim yılındaki değişikliklerden ilki FETÖ okullarının kapatılması olmuştu.  

FETÖ’ye ait olduğu gerekçesiyle birçok ilde 1029 kadar okul kapatıldı. Bunlardan bazılarının liseye dönüşümleri sağlanarak nakil süreçleri içerisinde tercih listelerine girmesi sağlandı. Okulların isimleri de değiştirilerek 15 Temmuz sürecinde hayatını kaybedenlerin isimleri verildi. Belirtilen okullarda okuyan 138 bin öğrencininse başka okullara nakli sağlanıyor. Kapatılan okulların bir kısmının özele kayıtlı bir kısmınınsa devlete kayıtlı olduğu bilgisi de yetkililerce verilmektedir.

İlkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilerin adrese kayıtlı nüfus kayıt sistemine göre kontenjan sınırlaması olmaksızın yerleştirilmesi söz konusu. 30 Eylül’e kadar nakit olma süresi de tanınmaktadır.

Öğretmen İhraçları

Kapanan birçok özel okulla birlikte 27 bin kişinin öğretmenlik belgesinin iptal edildiği edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Devlettense yaklaşık 28 bin kişinin ihracı söz konusu. Geçmiş yıl istatistiklerine göre 67 binlik öğretmen açığının daha da artması bekleniyor.

Devlet okullarından açığa alınan kişilerin sayısıysa 10 bin 320 kişiyi bulmuş durumda. Ayrıca PKK’yı destekleyici faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 11 bin 320 öğretmen daha görevden uzaklaştırıldı.

Bütün bunlara binayen 40 bini aşkın norm kadro fazlası öğretmenin değerlendirilmesi söz konusu. Şubatta alınan 30 binin öğretmeninse göreve başlaması bekleniyor. 10 Ekim’deyse 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirilecek.

Özel Eğitim Kursları

Özel eğitim kurslarına ilişkin son kararlar da veriliyor. MEB’in yayımladığı genelgeyle birlikte en fazla üç bilim grubundan kurs açılması konusunda izin çıkmıştı. Maddenin iptal edilmesinin ardından ders sayısı 5’e çıkarıldı.

5 Ağustos 2016 tarihli yönetmelik değişikliğiyle birlikte bilim grubu sayısı ise bire düşürüldü. Kurslar, 8 bilim grubundan sadece birini seçmesi koşuluyla ders verebiliyor. Mevcut kurslar, 1 Temmuz 2018’e kadar açık olabilecek.

Askeri Öğrencilerin Nakli

Askeri okulların kapatılmasıyla birlikte, Milli Savunma Üniversitesi kurulmuştu. 5 askeri okulun öğrencilerininse hangi puan sisteminde, puanı mevcutsa (SBS veya TEOG) ona uygun olarak fen veya sosyal bilimler liseleri dışındaki okullara yerleştirilmesi belirtilenler arasında yer almaktadır.

Askeri lise mezunları içinse 4 Eylül’de tekrar sınav yapıldı. Bu sınav sonuçlarına göre 20 Eylül’e kadar üniversite tercihleri yapmaları mümkün.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın