Teslim Alınmayan Kartlarla Dolandırılabilirsiniz

0

Türkiye’de yaygın bir kullanım gösterilen kredi kartları ve banka kartları, artık hemen hemen her tüketicinin cüzdanında yer edinmektedir. Ancak teslim alınan kartlar cüzdanlarda yer edinirken, teslim alınmayan kartlarla dolandırıcılık ve sahterkarlık yaygın bir hale gelmeye başladı.

Ülkemizde imza ve kimlik kontrolü yapılmayan yerlerde kayıp ve çalıntı kartlarla sahterkarlıklar yapılıyor. Asseco SEE Ülke Müdürü’nün yaptığı açıklamalar neticesinde teslim alınamayan kartlarla dolandırıcıların alışveriş yaptıkları bilgileri veriliyor.

Özellikle son dönemlerde bankaların ve finans kuruluşlarının karşı karşıya geldikleri durumlar; kart dolandırıcılıkları, hesap ele geçirme, ATM kartlarının kopyalanması, bilgi hırsızlıkları, çağrı merkezi dolandırıcılıkları gibi olaylardır. En yüksek orana sahip olan dolandırıcılık araçlarıysa kredi kartları ve maaş kartlarıdır. Çeşitli çözüm önerileriyle gelen Asseco SEE Ülke Müdür Hatice Ayas, 10 bin TL’lik harcamalara karşılık 2015 yılında 1.1 TL’lik dolandırıcılık yaşandığını belirtiyor.

Türkiye’de 113,1 milyon banka kartı kullanımı bulunurken, 57,8 milyon adet kredi kartı kullanımını da belirtilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Posta ve kargodan alınamadığı için kullanılan ya da sahte kimlik belgesiyle alınan kartlarla çeşitli sahterkarlıkların yapılması artan bir durum gösteriyor. Bütün bunların yanında POS kartı kopyalama, manyetik şerit sahteciliği ve bilgileri değiştirilmiş kartların da kullanılması gibi çeşitli sahtekarlıklar da mevcut. Bankalarsa son zamanlarda bu kişilere yönelik bildirimlerin yapılacağı çağrı hatları gibi desteklerle çözüm üretmeye çalışmaktadır. Kurumlarınsa bu durumda alacakları bu gibi önlemler ve en uygun çözüm önerilerinin geliştirilmesi gerekmektedir.

Bireylerin de yine bilinçlenmesi ve kişisel verileri konusunda daha hassas davranmaları gerekmektedir. Emin olunmayan yerlerdense alışveriş yapılmamalıdır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın