Ders Kitapları Tekrar İnceleme Altında

0

Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yıl ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerine dağıttığı ücretsiz kitaplarla birlikte eğitimin desteklenmesi ve öğrencilerin daha rahat bir şekilde eğitim dönemi geçirmesi sağlanmıştı.

2003 yılından bu yana uygulanmaya başlayan Ücretsiz Ders Kitabı Dağıtımı programı, 2016- 2017 eğitim dönemi için de gerçekleştirilecek. Ancak ders kitapları tekrar inceleme altında bulunuyor. FET darbe girişiminin ardından birçok değişikliğin ve hareketliliğin yaşandığı eğitim alanında ders kitaplarında da yeni düzenlemeler gerçekleştirildi.

7 yıldır dağıtımı sürdürülen kitaplar, için bakanlıkta yürütülen soruşturmaların ardından bütün ders kitaplarının tekrar incelendiği bilgisi ediniliyor.

Sorun tespit edilen kitaplar için yeniden basılma talimatıyla birlikte 58 kitap okullar açıldıktan bir hafta sonra öğrencilere dağıtılacak. Mercek altına alınan kitaplarla ilgili açıklamalarla birlikte her yıl yaklaşık 300 çeşit ders kitabının basımının gerçekleştirildiği, bu kitapların Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın onayıyla birlikte 5 yıllık bir basım hakkı kazanıldığı belirtiliyor.

Bakanlık olarak tekrar mercek altına alınan ders kitapları, darbe girişiminin ardından kapatılan yayınevleriyle ilişiğinin bulunup bulunmadığı ve ihraç edilen öğretmenler tarafından yazılıp yazılmadığı, FETÖ ve kapatılan kurumlarla ilgili görsel öğeler içerip içermediği hususlarında incelemeler gerçekleştirildiği yine belirtilen bilgileri oluşturmaktadır.

Yaklaşık olarak 58 kitapta sorun tespit edildiği açıklamaları yapılıyor. Bazı kitaplarda direkt olarak anlaşılmayan fakat FETÖ’ye ait bilinçaltı mesajların verildiği bilgileri veriliyor. Kitapların sil baştan yazılmadığı sadece sorunlu kısımların tespit edilip bu bölümlerin çıkartıldığı da yer alan açıklamalar arasındadır.

19 Eylül Pazartesi günü kitapların sorunsuz bir şekilde dağıtılacağı bilgisi de veriliyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın