Ana SayfaEkonomiEvli ve Engelli Bir Kadın Ölüm Aylığı Alabilir

Evli ve Engelli Bir Kadın Ölüm Aylığı Alabilir

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de en az bir vücut fonksiyonunda zorluk yaşayan yaklaşık 5 milyon kişi bulunmaktadır.

Türkiye’deki nüfus ve konut araştırmalarına göre derlenen verilerce 2011 yılına ait sonuçlar; görme, duyma,  konuşma, merdiven çıkma veya inme, bir şey taşıma veya tutma, yaşıtlarına göre öğrenme gibi birçok fonksiyondan en az birinden zorlanan kişilerin sayısı 5 milyona yakın.

Toplam nüfusun %6,6’sının 2011 yılında engelli nüfusunu oluşturduğu bilinmektedir. Bu oranların %42’sini erkekler oluştururken %58’i gibi bir oransa kadınlar tarafından oluşturuluyor.

Kamu Denetçiliği kurumuysa engellilere yönelik düzenlemeleri genişletiyor. Bu bağlamda evli ve engelli kadın ölüm aylığı alabilir. Vefat eden emekli anne ve babasından dolayı ölüm aylığı verilen ancak evlenince maaşı kesilen engelli kadınların tekrar aylık alabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na taleplerde bulunuldu. Tavsiyede bulunan kişilerin talepleriyle birlikte bu kişiler yeniden ölüm aylığı alabiliyor.

Eşinden 2010 yılında boşanan bir kadın, hayatını kaybeden emekli annesi dolayısıyla aylık almaya başladığı bilgileri alınan bilgiler arasında yer alıyor.

Tedavisi süren kadın epilepsi hastalığı ve psikolojik rahatsızlıklarla mücadele ediyordu. Rahatsızlıklar yaşayan yaşlı kadın için bir üniversite tarafından %94 oranında engelli raporu verildi. Vefat eden babası yoluyla da maaş almak isteyen kadının babası, Bağ-Kur emeklisiydi. SGK’ya başvuruda bulunan kadıni annesinden dolayı aylık alabiliyordu. Ayrıca %60 üzeri engeli bulunduğundan dolayı başvurucu babasından da aylık alabileceğini belirtiyor.

 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.