Ana SayfaEkonomiAnnelere Her Ay 823 Lira

Annelere Her Ay 823 Lira

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Hükümetin torba yasa ile birlikte birçok düzenleme getirdiği sosyal haklar sürmeye devam ediyor. Anneleri de kapsayan yasa, annelere her ay 823 lira verilmesini ön görüyor.

  Annelerin yarım gün çalışıp tam maaş almaları için devlet katkısı 823 olacak. Anne veya baba farketmeksizin, birisi çocukları okula gidene kadar yarım gün çalışabiliyor. Detayları belirlenmeye başlanan yarım gün mesai için devlet desteği 823 lirayı buluyor. Yeni çıkarılan yasa kapsamında kadınların doğum yapmaları halinde annelik izni sonrasında birinci doğum için 2 ay, ikincisi içinse 4 aylık bir süre zarfı boyunca yarım gün çalışıp tam maaş almaları sağlanacak.

  Sonraki doğumlar içinse bu süre 6 aya çıkarılmaktadır.

  Engelli çocuğu bulunanlar içinse bu sürenin 12 ay olması şeklinde uygulamalar gerçekleştirilecek. Bu izin hakkı için sadece doğum yapan kişiler değil, 3 yaşına kadar evlat edinimi sağlayan kişiler de yararlanabilecek.

  Bu hakkın tanındığı kişiler aynı zamanda işçi anneler ve özel sektör çalışanları için de geçerli sayılmaktadır. Yalnız bir istisna var ki bu yasadan faydalanacak kişiler süt izninden faydalanamıyor.

  Kadın isterse aynı zamanda 45 saatlik haftalık çalışma süresini ikiye de bölebilir. Memurlarla işçi annelerin farkıysa, yarım günlük maaşı işveren sağlıyorken kalanını ise işsizlik fonunun verecek olmasıdır. Yine kişilerin kullanabileceği izinler her gün kullanılabileceği gibi haftanın belirli günleri de çalışılabiliyor. Kadın işçiler içinse bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; son üç yıl için en az 600 günlük prim yatmış olma şartı, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olma, analık izninin bitiminden sonra 30 gün içerisinde ilgili kuruma başvuru gerçekleştirilmesidir.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...