Açığa Alınan Öğretmelerin Bir Kısmı Görevlerine Geri Dönüyor

0

Geçtiğimiz haftalarda gerek FETÖ darbe girişimi dolayısıyla gerekse PKK’yı destekleyici hareketlerde bulunulduğu iddiasıyla birçok öğretmen açığa alınmıştı. Tunceli’de görev yapan 946 öğretmen bulunmaktaydı. Bu öğretmenlerin birçoğu  ise görevden alınmıştı.

Açığa alınan öğretmenlerin 500’ü göreve iade oluyor. FETÖ kapsamındaysa 27 bin kişilik öğretmenlik belgeleri iptali söz konusuydu. Devletlettense 28 bin kişinin ihracına karar verilmişti. Yani yaklaşık 30 bin kişinin öğretmenlikle ilişiği kesilmişti. 10 bini aşan öğretmen sayısının da açığa alınması bilgileri gündemde yer edinmişti. PKK’yı destekleyici faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 11 bini aşkın öğretmen de görevden uzaklaştırılmıştı.

İki soruşturma kapsamında açığa alınan öğretmenlerin 500’ü ise görevlerine geri dönüyor. 19 Eylül 2016 tarihinde açılacak okullarda öğretmenler görevlerine devam edecek.

Çoğunluğu Tunceli’de bulunan  Milli Eğitim Bakanlığı’nca uzaklaştırılan öğretmen sayısı 419’du. Kamu personelleriyle birlikte bu sayı 504’ü buluyordu. Eğitime verilen değerden dolayı, eğitim ve öğretimin aksatılmaması için 419 öğretmen göreve geri döndü. Okul müdürlüklerine gönderilen yazılarda belirtilen açıklamalar bu yöndeyken listelerin de yine okul müdürlüklerine gönderildiği bilgileri belirtilmektedir.

Soruşturmanın iyiliği açısındansa 85 kişi hakkındaki soruşturma kararı hala sürmektedir. Bu 85 kişinin görevden uzaklaştırılmaları hala devam ediyor.

Ayrıca öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmelerinde de çeşitli değişiklikler gerçekleştirildi. Değişikler bağlamında, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan düzenlemelerde, aday öğretmenlerin tümü, yetiştirme programlarına katılımlarında tamamına katılım zorunluluğu da getiriliyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın