Türkiye sel, deprem, yıldırım ve heyelan gibi birçok doğal afetin odak noktasıdır. Hal böyle olunca Türkiye’de yaşayan birçok insan doğal afetlerin vermiş olduğu zararlardan dolayı ekonomik olarak sıkıntılarla karşılaşabiliyor.

Özellikle üreticinin büyük zararlar görmesine sebep olan bu durum için devlet desteği sürmektedir. Esnafların da bu konuda birçok destek aldığı söylenebilir. Ziraat Bankası da üretici için yeni destekler hazırlıyor. Ziraat Bankası’ndan üreticilere destek geliyor.

Doğal afetlerden zarar gören üreticilerin kullandığı düşük faizli kredilere yeniden yapılandırma imkanı geliyor. Gelen yapılandırmayla birlikte, düşük faizli krediler için ilk yız %3’lük, sonraki yıllardaysa cazip faiz uygulanması planlanıyor. Bu cazip faiz oranlarıyla birlikte Ziraat Bankası, 5 yıla varan yeniden yapılandırma imkanı sağlıyor.

Bankanın yaptığı yazılı açıklamanın doğrultusunda, tarım sektörünün oldukça hassas olan yapısı ve dış etkenlerden kolayca zarar görmesi sebebiyle, iklim şartlarından kötü etkilenen üreticiler için çözüm yolları oluşturuluyor.

Doğal afetler ve olumsuz dış etkenler sebebiyle verim elde edemeyen üreticiler, ödemelerini de vadesinde gerçekleştiremiyor.

Üreticilerin faaliyetlerine daha uygun koşullarda devam etmesi ve ödemelerini rahatlıkla gerçekleştirebilmesi için 31 Aralık 2016’ya kadar Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen çeşitli afetler sebebiyle tarlaları, ürünleri ve tesisleri en az %30 zarar gören sisteme kayıtlı çiftçilerin, kullanmış olduğu krediler için %3 faiz uygulanarak bir yıl ertelenmesi sağlanmıştı. Sağlanan bu kredi, Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen düşük faizli (sübvassiyonlu) kredilerdi.

Bu sefer farklı bir uygulama düzenlenmesi planlanan destek için ilk yıl %3 faiz oranı, sonraki yıllardaysa daha uygun koşullarda 5 yıla varan yeniden yapılandırmalar düşünülüyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın