Ana SayfaKariyerGirişimciler İş Kurarken Nelere Dikkat Etmeli?

Girişimciler İş Kurarken Nelere Dikkat Etmeli?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Girişimcilik uzun bir maratondur. Herkes girişimci olabilir en azından bir şeyleri başarmak için istekleri doğrultusunda harekete geçebilir. Ancak girişimciliği sürdürmek ve başarı odaklı büyüyebilmek herkesin harcı değildir. Çünkü girilen yoldaki engebeler ve sert rüzgârlar büyük çoğunluğu daha en başında pes etmeye zorlayacaktır. Her şeye ve herkese rağmen inançları doğrultusunda çok çalışarak ve üstüne koyarak ilerleyen girişimci ise zamanla hedeflerine daha da yaklaşacaktır. İşte bu farkı yaratan şey tamamen ne olursa olsun ileriye bakmaktır.

Girişimciler projeleri üstünde çalışırlar ve çeşitli yol haritaları çıkarırlar. Peki, bu noktada özellikle dikkat edilmesi gerekenler neler biraz bunları irdeleyelim.

Doğru Projeyi Bul ve Harekete Geç!

Girişimciler İş Kurarken Nelere Dikkat Etmeli? - Bankacıyım
Doğru Projeyi Bul ve Harekete Geç!

Hakim olduğunuz bir iş alanına girmeniz sizi avantajlı kılacaktır. İyi para var veya pazar büyük diye hiç bilmediğiniz bir sektör sizi hüsranla karşılayabilir. Üstelik zaman ve para kaybedersiniz. Birden fazla proje söz konusu ise çeşitli kıstaslar baz alınarak bir değerlendirme süreci oluşturulabilir. Öncelikle kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri belirlemeli ve bir iş planı oluşturmalısınız.

Bu noktada sık yapılan hatalar;

 • Yanlış projeye ciddi zaman ve para ayırmak
 • Pazarlama stratejilerinin yanlış uygulanması
 • Rakip analizinin eksik yapılması
 • Kısa süreli yüksek kâr kazancı hedeflemesi
 • Analiz sürecinin sağlıklı sonlandırılmaması

İş Modeli ve Şirket Yapılanması

Girişimciler İş Kurarken Nelere Dikkat Etmeli? - Bankacıyım
İş Modeli ve Şirket Yapılanması

Projedeki detaylar nasıl bir şirket kurmanız gerektiği konusunda sizi ipuçları verecektir. Şirket tipleri ile ilgili yeterli düzeyde bilgi sahibi olmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Her şeyi muhasebeciye bırakmak doğru değil. Unutmayın başarılı girişimcilerin ortak özelliklerinden biri birçok alanda yeterli bilgiye sahip olmalarıdır. Kendinizi geliştirmelisiniz. İş modeliniz nasıl olacak? Nasıl hareket etmelisiniz? Bunların planını çıkardıktan sonra şirket adımına geçebilirsiniz. Yeni Ticaret Kanuna göre artık şirket kurmak çok kolay. Ancak şahıs, limited, anonim vb. türlerden hangisi size uygun ve nasıl harekete geçmelisiniz? İyi planlamalı ve hesaplamalısınız.

 • Bu noktada sık yapılan hatalar;
 • Proje henüz çok yeniyken direk şirket açmak
 • Şirket tiplerinden yanlış seçim yapmak ve ek mali yük getirmek
 • Şirketleşme konusunda gerçekçi davranmamak (girişimciler bu hataya çok düşünüyor şirket kurmak için acele etmeyin)
 • Mali yapılanmanın ve sorumlulukların iyi hesaplanmaması

En önemli iki ana başlığın bir yol haritasını kısa detaylarla öne çıkardık. Aslında her bir cümlenin alt bir detayı olabilir bunu unutmayın. İş kurarken yapılan hatalar bir inşaatın temelinde yapılan hatalara benzer. İş fikrinizi iyi bir temelin üzerine inşa etmek için yapmanız gerekenleri yapın. Burada zamanı, parayı ve en önemlisi işinizi iyi kullanmalısınız. Bu şekilde başarıya giden yolda hedeflerinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Şirket kurma aşamasında güvenilir ve işi iyi bilen bir muhasebeci ile çalışmak önemli. Tanıdık ya da önerme olabilir ama siz toplantınızı yapın ve sonra karar verin. Hatta birden fazla fikir alışverişi size yardımcı olacaktır. Buradaki detay şudur, şirket kurmayı her muhasebeci bilir ve aşağı yukarı aynı maliyet çıkar.

Örneğin;

 • İnternet girişimi kurmayı hedefliyorsanız karşınızdaki kişinin bu sektörde müşterileri var mı?
 • Bu sektörle ilgili güncellemeleri takip ediyor mu?

Çünkü tecrübeli ve sektöre yabancı olmayan birinin size daha çok yardımı dokunur. Bunlar ufak ancak hep gözden kaçırılan ayrıntılardır. Harekete geçtiğinizde beklenmedik şeyler olabilir. Böyle durumlarda ileriye bakmalı ve çözüm odaklı yaklaşmalısınız. Bunlar kolay süreçler değil ancak her şey yönetilebilir. Unutmayın! Direksiyonda siz varsınız!

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.