Ana SayfaSağlıkCıvaya Dikkat!

Cıvaya Dikkat!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Daha sağlam olması ile bilinen cıva dolgular, diğer adıyla amalgam dolgular birçok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Salih Rengin Özlü’nün yaptığı açıklamalara göre bu dolgular astım, reflü ve kalp kapakçığı hastalıklarına neden olabiliyor. Bu hastalıklardan uzak durabilmek için daha sağlıklı bir yöntem olan ışınlı dalgaların tercih edilmesinin önemini de belirten Özlü, “Özellikle cıvanın organlarda birikmesi, karaciğer, dalak, kalp ve böbrek yetmezliklerine yol açabiliyor” diye konuştu.

  YERYÜZÜNÜN EN ZARARLI MADDESİ

  Cıvanın vücuda verdiği zararlardan bahsederken, özellikle hayati organlarda birikmesinin çok tehlikeli durumlara yol açtığını belirten Salih Özlü, cıva, yeryüzünün en zehirli maddesidir. Üstelik vücuttan temizlenmesi en zor maddedir. Beyinde bulunan ve zehirli maddelerin beyni ulaşmasını önleyen bariyeri, cıva kolaylıkla aşabilme özelliğine sahiptir. Alzheimer, kronik yorgunluk sendromu, parkinson, epilepsi gibi merkezi sinir sistemi ve beyin hastalıklarına sebep olabilir. Yine kolaylıkla dokulara ulaşır ve oraya yerleşir açıklamalarında bulundu.

  GENETİK BOZUKLUKLARA YOL AÇIYOR

  Cıvanın en büyük tehlikelerinden biriyse hücresel zararlar neden olması. Özellikle DNA’ya verilen zararların çok büyük sorunlara yol açtığını belirten Özlü, cıvanın hamile kadınların karnındaki bebeğe bile zarar verebileceğini söylüyor. Gelecek nesillerde sorunlu bireylere neden olabilecek bu zararları önlemenin ise ışınlı dolgular kullanmaktan geçtiğini belirtiyor. Uzun bir süredir kendisinin de bu amalgam dolguları kullanmadığını belirten Özlü, “Işınlı dolgular, diş renginde olmaları nedeniyle ‘beyaz dolgu’ olarak da adlandırılır. Geçmişte sadece ön dişlerde kullanılırdı ancak artık dayanıklılığı artırıldığı için azı dişlerde de kullanılıyor. Amalgam dolgunun aksine zehirli madde içermeyen ışınlı dolgu, öte yandan estetik olmaları yönüyle de avantaj sağlıyor.” diyor.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...