Ana SayfaSağlıkCıvaya Dikkat!

Cıvaya Dikkat!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Daha sağlam olması ile bilinen cıva dolgular, diğer adıyla amalgam dolgular birçok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Salih Rengin Özlü’nün yaptığı açıklamalara göre bu dolgular astım, reflü ve kalp kapakçığı hastalıklarına neden olabiliyor. Bu hastalıklardan uzak durabilmek için daha sağlıklı bir yöntem olan ışınlı dalgaların tercih edilmesinin önemini de belirten Özlü, “Özellikle cıvanın organlarda birikmesi, karaciğer, dalak, kalp ve böbrek yetmezliklerine yol açabiliyor” diye konuştu.

YERYÜZÜNÜN EN ZARARLI MADDESİ

Cıvanın vücuda verdiği zararlardan bahsederken, özellikle hayati organlarda birikmesinin çok tehlikeli durumlara yol açtığını belirten Salih Özlü, cıva, yeryüzünün en zehirli maddesidir. Üstelik vücuttan temizlenmesi en zor maddedir. Beyinde bulunan ve zehirli maddelerin beyni ulaşmasını önleyen bariyeri, cıva kolaylıkla aşabilme özelliğine sahiptir. Alzheimer, kronik yorgunluk sendromu, parkinson, epilepsi gibi merkezi sinir sistemi ve beyin hastalıklarına sebep olabilir. Yine kolaylıkla dokulara ulaşır ve oraya yerleşir açıklamalarında bulundu.

GENETİK BOZUKLUKLARA YOL AÇIYOR

Cıvanın en büyük tehlikelerinden biriyse hücresel zararlar neden olması. Özellikle DNA’ya verilen zararların çok büyük sorunlara yol açtığını belirten Özlü, cıvanın hamile kadınların karnındaki bebeğe bile zarar verebileceğini söylüyor. Gelecek nesillerde sorunlu bireylere neden olabilecek bu zararları önlemenin ise ışınlı dolgular kullanmaktan geçtiğini belirtiyor. Uzun bir süredir kendisinin de bu amalgam dolguları kullanmadığını belirten Özlü, “Işınlı dolgular, diş renginde olmaları nedeniyle ‘beyaz dolgu’ olarak da adlandırılır. Geçmişte sadece ön dişlerde kullanılırdı ancak artık dayanıklılığı artırıldığı için azı dişlerde de kullanılıyor. Amalgam dolgunun aksine zehirli madde içermeyen ışınlı dolgu, öte yandan estetik olmaları yönüyle de avantaj sağlıyor.” diyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.