Kredili konut alımı sırasında konutun teminat gösterilmesi ile ödenen Katma Değer Vergisi’nin geri ödeneceğine dair çıkan haberler sonucu karışıklıklar meydana geldi. Ödedikleri Katma Değer Vergisi’ni geri almak amacıyla tüketiciler bankalara ve tüketici hakem heyetlerine başvurdu. 

TÜSODER Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, çıkan haberlere itiraz ederek haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yaptığı açıklama ile Katma Değer Vergisi ödemesi olmayacağını dile getiren Ağaoğlu, tüketicilerin bu tarz haberlere değer vermemesi gerektiğini dile getirdi.

Ağaoğlu önceki gün gazetecilere bu konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Konut sahiplerinin aklındaki soruları gidermek ve ortaya çıkan karışıklığı önlemek adına açıklama yapan Ağaoğlu, konunun yanış yapılan yorumlardan dolayı ortaya çıktığını savundu. Durumu açıklık getiren Ağaoğlu, ilgili yasada KDV iadesinin geri iade edilmesinin söz konusu olmadığını yalnızca konut borçtan dolayı ödenmeyip icra yoluyla başkasını satıldığında, konutun yeni sahibinden KDV alınmayacağını açıkladı. Bu konuda çok fazla kişinin geri iade için başvurduğu ve sorun çıktığı haberleri gündeme gelmesi sebebiyle resmi bir açıklama yapıldığı bilinmektedir.

Türkiye Bankalar Birliği’nden Açıklama

KDV iadesi için çok fazla sayıda bankaya başvurulması sonucu konuyla ilgili olarak Türkiye Bankalar Birliği’de açıklama yaptı. Türkiye Bankalar Birliği, bazı gazetelerde ve haber kuruluşlarında konut için alınan KDV vergisinin geri alınabileceğine dair haberlerin çıktığını ve bu haberlerin de tüketicilerin kafasını karıştırdığını belirtti. Bankalara çok sayıda başvuru yapıldığını belirten Türkiye Bankalar Birliği, bankacılık işlemleri içinde KDV’nin yeri olmadığını ve konusu içine girmediği belirterek, bankaların KDV uygulama yetkisinin olmadığını dile getirdi. Bu anlamda çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığının bilinmesi gerektiğinin altı çizilirken, tüketicilerin dikkatli olması gerektiği belirtildi.

Haberler çıktığından beri çok sayıda banka su sebeple zorluklar yaşamış ve büyük bir karışıklık ortaya çıkmıştı. Gelen resmi açıklamalar ile bu karışıklığın giderilmesi amaçlanmıştır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın