KYK Kredi ve Burs Başvuru Tarihi Açıklandı

0

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu, kredi ve burs başvurularının ne zaman başlayacağına dair sorulan soruyu cevapladı. Aksu, Kredi ve burs başvurularının Ekim ayında yapılacağını belirtti. Müracaatlar e devlet sitesi üzerinden yapılacak. Kredi ve burs başvuruları için öğrencilerin bu siteyi kullanması gerekecek. 

Sinan Aksu yaptığı açıklamada bakan Akif Çağatay Kılıç’ın talimatlarına uyulduğu ve yeni bir değişiklik yaptıklarını belirtti. Aksu, eski sistemde birinci sınıflar için ödemelerin ancak Ocak ayı ve sonrası başladığını, bu sene yeni gelen uygulama ile birinci sınıflara ödemelerin daha erken bir tarihte yapılacağı belirtildi. Aksu, birinci sınıfta olan öğrencilere kredi ve burs ödemelerine bu yıl Ekim ayında başlayacaklarını duyurdu. Ekim, Kasım ve Aralık ayında da yapılacak olan kredi ve burs ödemeleri için Ekim’in ilk haftasında başlayan başvuruların kaçırılmaması gerektiğinin altı çizildi.

Kredi ve Burs Başvuruları

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu( KYK) Genel Müdürü olan Sinan Aksu, açıklamasında kredi ve burs başvuru sonuçlarının Kasım ayı içinde sonuçlanacağını ve öğrencilere bildirileceğini belirtti. KYK sonuçlarını öğrenmek için öğrencilerin KYK’nın resmi sitesini ziyaret etmesi gerekmektedir. Sinan Aksu 2015 yılı içinde 1,5 milyon öğrenciye ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda burs ve kredi verdiklerini belirtti. Bu yıl ise burslar için 150 bin öğrenciye dağıtım olacağı, geri kalan öğrencilere ise kredi verileceği belirtildi. 

Aksu, burs ödemeleri için ihtiyaç sahibi olan öğrencilere öncelik verileceğini sözlerine ekledi. Milli sporculara ve sınavlarda dereceye giren öğrencilere 3 kat burs verileceği de belirtildi.KYK kredi ve burs ödemeleri Ocak ayına kadar 400 TL olarak verilmeye devam edecek. Ocak ayından sonra ise her sene olduğu gibi burs ve kredilere zam yapılacağı tahmin edilmektedir. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın