Ana SayfaKariyerGirişimciler İçin KOSGEB Neden Önemli ?

Girişimciler İçin KOSGEB Neden Önemli ?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  KOSGEB’in Önemi

  KOSGEB kendi işini kurmak isteyen girişimcilere öncelikle eğitim vererek onları bu süreçlerde tecrübe kazanmalarını ve bilgilerini genişletmelerini sağlıyor. Sonrasında projelerini kurula sunmalarını ve onaylanan projelerle iş hayatlarına başlamalarını sağlıyor. Tabii ki bunların detayları var. Bunlardan bahsedecek olursak;

  1 Kasım seçimleri sonrasında en çok konuşulan konulardan biri girişimcilere verilmesi planlanan 50 bin TL hibe gelişmesidir. Bu uygulama bir süredir uygulanıyor ancak ben iş kuracağım deyip parayı alamıyorsunuz. Öncelikle devlet bu aşamada sizin ciddiyetinizi ve kararlılığınızı ölçmek için, öncelikle sen işini kur ve harca. Tabii ilk önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılacaksınız ve başarıyla bitireceksiniz. Sonra iş kurma aşamasına geçmelisiniz. İşinizi kurduktan sonra faturalarla birlikte girişimci desteği için başvurabiliyorsunuz. İş kolunuzun KOSGEB’den onay alması gerekiyor.

  KOSGEB Hibe Desteği Nasıl Alınır?

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almalı
  • Proje ve iş planı hazırlanıp kurula sunulmalı
  • Onay sonrası iş kurulup, resmiyete dökülüp harekete geçilmeli

  Bu aşamadan sonra KOSGEB yine size toplu bir para vermiyor. Buradaki ince noktayı asla unutmamalısınız. Yani öz sermaye olmadan bir hibe desteği alabilmek mümkün değil. Ayrıca borç, kredi gibi kanalları kullanıp harekete geçecek girişimciler, bu konuda mali planlamalarını iyi yapmalı. Çünkü KOSGEB ödemeleri üç ayda bir yapılır ve limitli bir biçimde yapılır. Eğer sınırlı bir sermaye ile gereğinden fazla bir yük altına girerseniz sonuçları sizin için kötü olabilir. Ayrıca sık olmasa da zaman zaman KOSGEB ödemelerinde aksamalar yaşanmıştır. Bu detayları her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

  Öz Sermayem Var. Neden KOSGEB Yardımına İhtiyaç Duyayım?

  Özellikle teferruatlı olması ve zamana yayılması bakımından göz önüne alındığında birçok girişimci KOSGEB desteğini pas geçebiliyor. Ancak bu doğru bir hamle değil. Sonuç itibariyle projenizin ne şekilde ilerleyeceğini bilemezsiniz. Kesinlik henüz gelir sağlamamış durumda ve siz harcamalarınızı direk olarak yapıyor olacaksınız.

  Nedir Bu Harcamalar

  • Kurulum Ücreti
  • Ofis, İşyeri Hazırlık ve Açılış Masrafları
  • Pazarlama vb. masraflar
  • İşçi, ekip masrafları gibi..

  Günümüz koşullarından bu rakamlar hiçte az mali yükler değiller. Dolayısıyla KOSGEB ile bu sürece girerseniz harcadıklarınızın bir kısmını uzun vadede geri alabilirsiniz. Üst sınır 50 bin TL’dir. Ancak her şeyi kitabına uygun yaparsanız ödemeleri geri alabilirsiniz. Bu aşamada girişimcilerin mali detayları göz önünde bulundurmaları gerekir. Geri kazandırılabilir her kazancı hedeflemesi gerekmektedir. Ayrıca alacağınız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sizin için önemli bir referans ve tecrübe sağlayacaktır. Bu eğitim ücretsizdir ve eğitim süresince sigortanız yapılır ve yol harcırahı alırsınız. Bu eğitim esnasında başka girişimcilerle tanışma fırsatına erişirsiniz ve bu da siz network için olanak sağlar. Proje hazırlama ve iş planı konularında profesyonellerle çalışmak ve destek almak son derece önemlidir. Projenizin onay alması ve harekete geçme konusunda farklı görüşlerin yorumları, destekleri, eleştirileri girişiminizi sağlam bir temele oturtmakta faydalı olur. Büyük resme baktığımızda KOSGEB girişimciler için çok önemli ve destekleyici bir kaynaktır. Günümüzde bu destekten rant elde etmek isteyenler vardır. Bu konuda da dikkatli olmalısınız. En doğru bilgileri her zaman kurumdan direk olarak almak faydalı olacaktır.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.