Ana SayfaKredilerKredi Kartı Borcu Yapılandırması

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması
K

-

Banka kredisi borcu olanlar yeni çıkacak olan yapılandırmayı merak içinde bekliyor. Yeni çıkacak yapılandırma ile borcu olanların rahat bir nefes alması bekleniyor. Yeni yapılandırma ile borcu olanlara 72 aya kadar yapılandırma yapma imkanı doğacak. Bu konuyla ilgili net bir açıklama yapılmaması üzerine  tüm gözler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu( BDDK) üzerinde. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan gelecek haber ile yapılandırmanın detayları ortaya çıkacak. Detayların önümüzdeki günlerde ortaya çıkacağı açıklanıyor.

Müşterilerden ise faiz ile ilgili talepler geliyor. Tasarı ortaya çıktığında ve uygulamaya konulduğunda taleple birlikte yapılandırma süresi uzatılabilecek. Bu uzatma süresi 72 ay olacak ve yalnızca bir defa kullanım hakkı olacak. Yapılandırma süresini daha kısa bir zamana yaymak da mümkün olacak, maksimum vade 72 ay olacak. 

Maliyet ve Faiz Açıklamaları

Tüketicilerin merak içinde beklediği yeni tasarı uygulamasında en çok merak edilen konu ise yapılacak olan faizler ve toplam maliyet tutarları. Faiz oranlarının tüketici kredisi faizlerine benzer rakamlarda olması tüketiciler talep ediliyor. Tüketici kredisi faizi şuan da 1 ile 1.20 arasında. Gecikme faizinin çok az bir tutarını içeren yeni faiz miktarları yapılandırma için bekleyen kişileri tatmin edecek rakamlar olmayacak. 

Uzmanlar bu yapılandırmanın amacının tüketiciye fayda sağlaması olması gerekliliğini dile getirirken, tüketiciler borçların katlanmasından dolayı endişeli. Vade süresi uzadığında faiz fiyatlarının artma ihtimali çoğu tüketicinin endişesine yol açıyor. 

Yeni yapılandırma içinde bankalarda herhangi bir komisyon ya da dosya masrafı istenmeyecek. Bu durumun olumlu yanlarının altı çizilirken maliyet toplamının ve 72 aylık yapılandırma faizlerinin düşürülmesi gerektiği önemle vurgulanıyor. Yapılandırma hakkında daha detaylı bilgilerin, faiz oranları ve maliyet tutarlarının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu( BDDK) tarafından birkaç gün süre içinde açıklanması bekleniyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,361TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol