‘‘Fed’in Kararı ABD için Risk Taşıyor’’

Google Haberlere Abone Ol:

ABD Merkez Bankası (Fed) geçtiğimiz günler içinde faiz kararlarını açıklamış ve faizleri aynı oranda tutacağını açıklamıştı. Bu açıklama sonrası birçok kişiden ve kurumdan tepki gelmişti. Bu tepkilere bir tane de Fed içinden geldi. Boston Fed Başkanı olan Eric Rosengren, Fed kararlarının hatalı olduğunu söyledi. Rosengren, yaptığı açıklamada Fed’in faiz oranı kararının ABD için bir risk taşıdığını söyledi. 

Fed’in Eylül ayı toplantısında olan ve faiz oranlarının sabit tutulmasına red oyu veren 3 kişiden birisi olan Fed Boston Başkanı Eric Rosengren toplantı sonrası verdiği red oyunu açıklamak adına bir bildiri yayımladı. Rosengren yayımladığı bu bildiride, ABD en son yapılan faiz artışından beri büyük bir gelişme kaydettiği bildirildi. Geçen yıl Aralık ayında yapılan bu faiz artışının ülkede fiyat istikrarı sağladığını belirtti. Bildiride, faiz artışı sağlamanın ülkeye geçmiş yıllarda sağladığı faydalardan bahsedildi.

Rosengren yayımladığı bildirisinde faiz arttırılmasına yönelik isteğini hala savunduğunu ve faiz oranları artışının ekonomiyi düzelteceğine kesin olarak inandığını belirtti.

Rosengren, ülkenin mevcut işsizlik sorunundan da bahsetti. Şuan da ABD’de yüzde 5 ‘in altında olan işşizlik sayısının önümüzdeki yıllarda düşme ihtimalinin düşük olduğundan bahseden Rosengren, işsizlikte sağlanan iş gücünün geçici olacağını belirtti. Tarihte buna benzer durumların yaşandığını örnek gösteren Rosengren, böyle bir durumda yapılan önlemlerin tüm zamana yayılamayacağını ve kalıcı bir çözüm olmayacağını dile getirdi.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren yayımladığı bildiri ile faiz oranı kararına red oyunu niye verdiğini açıklarken verdiği kararı hala savunduğunu da gözler önüne serdi. 20- 21 Eylül tarihinde gerçekleştirilen Fed toplantısında Eric Rosengren’in yanı sıra Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Kansas City Fed Başkanı Esther George’de faiz oranı kararına red oyu vermişti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...