Trafik Cezaları Silinecek

Google Haberlere Abone Ol:

Trafik cezalarına yeni bir yapılandırma geliyor. Trafik cezası olan 4 milyon 250 bin kişinin cezaları bu yasa kapsamında silinecek. Yaklaşık olarak 6 milyar lira değerinde olan trafik cezası borçları Ekim ayı sonuna kadar yapılan  başvurular ile büyük bir indirimle ödenebilecek. Taksit ya da peşin ödeme seçenekleri de yasa kapsamında yer alacak.

Kamu borçları yapılandırması kapsamını genişleterek trafik alanında da etkili olmaya başlayacak. Daha önce kamuya vergi borcu, su borcu, prim borcu olan kişiler üzerinde yapılan indirimler artık trafik cezalarına da yansıyacak. 30 Haziran öncesi trafik borcu olan kişilere borçları üzerinen indirim yapılacak. Bu indirimi kazanmak isteyen borçlu vatandaşların vergi dairesine yüz yüze başvuru yapması ya da Gelir Dairesi Başkanlığına ait internet sitesini kullanarak başvuruda bulunması gerekiyor. Bu başvuruların Ekim sonuna kadar yapılmış olması gerekiyor. 

Yeni yapılandırma ile borcunu kapatmak için başvuran kişilerden alınacak olan faizler ve gecikme zamları silinecek. Bunun yerine yalnızca güncel enflasyon değerleri uygulanacak. Bu indirim ile borçlarda büyük bir azalma olacağı tahmin edilirken borç ödemek için taksitlendirme seçeneği de uygulanacak.

Peşin Ödeme Avantajı

Trafik cezalarını kapsayacak olan yapılandırma ile borç ödemek isteyen kişilerin peşin ödeme yapmasının daha avantajlı olacağı bildirildi. Bu kapsamda peşin ödeyen kişiler enflasyon ücreti ile güncellenen toplam borcun yarısını ödeyecek. Taksitli ödemelerde enflasyon uygulaması ana para üzerinden yapılacak. Belirlenen borç 6,9,12 ve 18 taksit sayıları ile ödenebilecek. Peşin ödemelerin ve taksitlerin 30 Kasım 2016’da ödemeye başlanılacağı açıklandı. 

Trafik cezaları şuan da 442 TL olarak ödeniyor. Bu paranın yapılandırma öncesi 292 Türk lirası olan faizi yapılandırma sayesinde silinecek ve bu borca yalnızca enflasyon ücreti olan 33 Türk lirası eklenecek. Bu şekilde yeni yapılandırma ile toplam trafik cezası borcu 183 Türk lirası olacak. Peşin ödeme yapanlar ise 167 Türk lirası ödeyecek. Taksit ile ödemede taksitler 2 ayda bir ödenecek. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
48TakipçilerTakip Et
2,312TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Şekerbank İş İlanları: 2022 Mayıs (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için...

Türkiye Finans İş İlanları: 2022 Mayıs (Güncel)

T.Finans Katılım Bankası 2016 yılı içerisinde personel alımlarına devam ediyor. Banka’nın açık pozisyonları için yayınladığı banka iş ilanları, Türkiye Finans Katılım düzenleyeceği banka sınavları, Türkiye Finans Katılım iş başvuruları

Akbank İş İlanları: 2022 Mayıs (Lise ve Üniversite)

Akbank İş İlanları… Ramazan boyunca Akbank banka personel alımları için devam ediyor. Şube ağlarını sürekli genişleten bankanın adaylarda aradığı kriterler ise pozisyonlara göre farklılık gösteriyor

Kuveyt Türk İş İlanları: 2022 Mayıs

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk...