Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, CNN Türk’te Hakan Çelik tarafından sunulan  ‘Hafta sonu’ isimli programa katıldı. Programda çeşitli açıklamalar yapan Bakan Arslan, Mahmutbey gişeleri ile ilgili merak edilen soruları da cevapladı. Bakan Arslan, Mahmutbey’in eskiden hiçbir önemi yokken şimdi çok değerli bir yer haline geldiğini belirtti ve orada sürekli olarak trafik tıkanmalarının yaşandığını belirtti. Arslan,  yaptığı açıklamada Mahmutbey gişeleri ile ilgili çok sorun yaşandığını bu sebeple burada yeni bir uygulama başlatacaklarını ve bunun iki ay içinde uygulanacağını belirtti. Arslan, serbest geçiş denilen sistem sayesinde artık araçların duraklama yaşamadan hızla seyahat edebileceğini sözlerine ekledi. 

Serbest geçiş sistemi ile birlikte otomobillerin zikzak yapmasına gerek kalmayacağını da sözlerine ekleyen Arslan, bu sürecin 2 ay içinde başlayacağını bildirdi. Serbest geçiş sistemi ile trafikte yüzde 30 oranında azalma yaşanması beklendiği belirtildi. Bakan Arslan, Mahmutbey gişelerinin ücreti ile ilgili sorulara gişelerin tamamen ücretsiz olamayacağını belirterek cevap verdi. Orada devletin bir yatırım yaptığını ve bu sebeple tamamen ücretsiz bir sistemin kurulamayacağını belirtti.

Yeni Köprülerde Kullanım 

Bakan Arslan, programda diğer soruları da cevaplayarak açıklamalar yaptı. Arslan, Osmangazi Köprüsü’nden gün içinde 20 bin araç geçtiğini belirtirken Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ise bu sayının 200 bin olduğunu söyledi. Arslan, bu rakamların bekledikleri rakamlardan daha fazla olduğunu ve daha fazla artacağını da söyledi. Arslan, önümüzdeki 5 sene içinde de yeni yapılacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün biteceğini söyledi. Ocak ayında bu köprü için ihale alacaklarını belirten Arslan, bu köprünün Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerinden daha da büyük olacağını belirtti. 

Bakan Arslan, 20 Aralık’ta Avrasya Tünelinin açılacağını ve bu tünelin oradaki yoğun trafiği azaltacağını dile getirdi. Haydarpaşa Garı ile ilgili de konuşan Bakan, garın hızlı tren garı olarak kalacağını belirtti. Bakan Arslan, üçüncü havalimanından Gayrettepe’ye uzanan bir metro yapılacağını da sözlerine ekledi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın