Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin üç önemli kredi derecelendirme şirketinden biri olan Moody’s Türkiye’nin kredi notunu açıklamış ve kredi notunun Baa3’ten Ba1 düştüğünü belirtmişlerdir. Buna göre Türkiye’nin kredi notu ‘yatırım yapılabilir düzeyin’ altına inmişti. Bu karara ilk tepki Ekonomi Bakanı Bülent Zeybekci’den gelmişti. Zeybekci Twitter’da açıklama yapmış ve bu kararın gerçeği yansıtmadığını dile getirmişti.

Moody’s Türkiye kredi notuna tepkiler gelmeye devam ediyor. Kredi notuna tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Twitter’da bu konuyla ilgili açıklama yaptı. Canikli açıklamasında, bu karar rağmen Türkiye’nin en çok büyüyen 5 ülke arasında bulunduğunu söyledi. Canikli Türkiye içinde alınan ekonomi tedbirlerinin Moody’s tarafından görülemediğini ya da bilinçli olarak görülmek istemediğini belirtti. Canikli, Türkiye’de 2 tane çok önemli reform yapıldığını bunların ‘otomatik bireysel emeklilik sistemi’ ve Türkiye Varlık Fonu olduğunu, bu reformların Moody’s tarafından önemsenmediğini de sözlerine ekledi. 

‘Moody’s’nin Kredi Notu Haksızlıktır’

Moody’s kredi notuna bir tepki de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den geldi. Faruk Özlü yazılı açıklama yaparak düşüncelerini dile getirdi. Özlü yaptığı yazılı açıklamada, kararın tamamen bir haksızlık olduğunu belirtti. Özlü, Türkiye’nin darbe sorununa rağmen hala güçlü olduğunu ve reform yapmaya devam ettiğini belirtti. Özlü bu süreçte Türkiye’nin dostlarıyla arasının yeniden düzeldiğini ve verilen kredi kararı gerekçelerinin anlamsız olduğunu dile getirdi.

Başbakan yardımcılarından birisi olan Mehmet Şimşek de yaptığı açıklamalarla ekonomi reformlarına devam edeceklerini açıkladı. Şimşek, sosyal medya sitesi Twitter’dan açıklama yaptı. Şimşek açıklamasında Türkiye’nin son dönemde yaşadığı olumsuz olaylara rağmen yüzde 5,2 büyüdüğünü hatırlattı. Mehmet Şimşek, ülkede birçok alanda reform yapıldığını ve bu reformlara hiçbir etmenden etkilenmeden devam edeceklerini açıkladı. Reformlar arasında Avrupa birliği ve vize muafiyeti, AR-GE, bireysel tasarruf artışı bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.