Ana SayfaKredilerMoody’s Türkiye Kredi Notuna Bakanlardan Tepki

Moody’s Türkiye Kredi Notuna Bakanlardan Tepki

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin üç önemli kredi derecelendirme şirketinden biri olan Moody’s Türkiye’nin kredi notunu açıklamış ve kredi notunun Baa3’ten Ba1 düştüğünü belirtmişlerdir. Buna göre Türkiye’nin kredi notu ‘yatırım yapılabilir düzeyin’ altına inmişti. Bu karara ilk tepki Ekonomi Bakanı Bülent Zeybekci’den gelmişti. Zeybekci Twitter’da açıklama yapmış ve bu kararın gerçeği yansıtmadığını dile getirmişti.

Moody’s Türkiye kredi notuna tepkiler gelmeye devam ediyor. Kredi notuna tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Twitter’da bu konuyla ilgili açıklama yaptı. Canikli açıklamasında, bu karar rağmen Türkiye’nin en çok büyüyen 5 ülke arasında bulunduğunu söyledi. Canikli Türkiye içinde alınan ekonomi tedbirlerinin Moody’s tarafından görülemediğini ya da bilinçli olarak görülmek istemediğini belirtti. Canikli, Türkiye’de 2 tane çok önemli reform yapıldığını bunların ‘otomatik bireysel emeklilik sistemi’ ve Türkiye Varlık Fonu olduğunu, bu reformların Moody’s tarafından önemsenmediğini de sözlerine ekledi. 

‘Moody’s’nin Kredi Notu Haksızlıktır’

Moody’s kredi notuna bir tepki de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den geldi. Faruk Özlü yazılı açıklama yaparak düşüncelerini dile getirdi. Özlü yaptığı yazılı açıklamada, kararın tamamen bir haksızlık olduğunu belirtti. Özlü, Türkiye’nin darbe sorununa rağmen hala güçlü olduğunu ve reform yapmaya devam ettiğini belirtti. Özlü bu süreçte Türkiye’nin dostlarıyla arasının yeniden düzeldiğini ve verilen kredi kararı gerekçelerinin anlamsız olduğunu dile getirdi.

Başbakan yardımcılarından birisi olan Mehmet Şimşek de yaptığı açıklamalarla ekonomi reformlarına devam edeceklerini açıkladı. Şimşek, sosyal medya sitesi Twitter’dan açıklama yaptı. Şimşek açıklamasında Türkiye’nin son dönemde yaşadığı olumsuz olaylara rağmen yüzde 5,2 büyüdüğünü hatırlattı. Mehmet Şimşek, ülkede birçok alanda reform yapıldığını ve bu reformlara hiçbir etmenden etkilenmeden devam edeceklerini açıkladı. Reformlar arasında Avrupa birliği ve vize muafiyeti, AR-GE, bireysel tasarruf artışı bulunuyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.