2016 Dikey Geçiş Sınavı sonuçları 24 Eylül’de açıklandı. ÖSYM’nin sitesinde yer alan sonuçları öğrenmek için T.C. kimlik numarası ile şifre kullanılması gerekiyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile 21 Ağustos tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nın sonuçları gecikmeli olarak yayınlandı. Geçtiğimiz hafta sosyal paylaşım sitesi Twitter’da konuyla ilgili tag oluşturulmuş ve listenin ilk sırasına yerleşmişti. 

Sınav sonuçları açıklanan sınav için merak edilen şey tercihlerin ne zaman başlayacağı.YÖK üyesi Abdullah Çavuşoğlu, geciken DGS sonuçları hakkında Twitter’daki adresinden açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, gecikme sebebini silgi tozu olarak açıkladı. Kitapçıkların arasında kalan silgi tozlarının sonuç tarayıcılarında soruna yol açtığını ve bu nedenle gecikme yaşandığını belirtti. 

DGS Tercihleri Ne Zaman?

Açıklanan DGS sonuçları için tercihlerin ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. Tercih zamanı ÖSYM’nin resmi sitesinde yakın zamanda açıklanacak. Adayların ÖSYM’nin resmi sitesini düzenli olarak takip etmesi bu süreçte önemli olacak. Tercih klavuzu ÖSYM’nin resmi sitesinde yayımlandı. Adayların bu klavuzu inceledikten sonra tercih yapması gerekiyor. 2 bölümden oluşan tercih klavuzunda yer alan tablo 2 ‘de hangi lisans programının seçileceği bilgisi yer almaktadır.

Tablo 1 içinde de lisans programlarına ait olan kodlar, isimler, kontenjanlar, puanlar, öğretim süresi ve programın koşulları bulunmaktadır.

Adaylar tercihlerini internet üzerinden yapabilecek. Yerleştirme ise tercihlerden sonra ÖSYM tarafından yapılacak. ÖSYM yerleştirme yaparken adayların DGS puanı, yaptığı tercihler ve lisans programının koşulları ile kontenjanları dikkate alınacak. 

Adayların yerleşemediği durumlarda boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılacak. Ek yerleştirme duyurusu ve tarihleri ÖSYM tarafından belirlendikten sonra açıklanacak. Ek yerleştirme sonuçları da ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayımlanacak. 

Adayları sonuç belgesi gönderilmeyecek ve kayıt tarihleri ilerleyen günlerde açıklanacak. Adayların bu tarihte kayıt yaptırmaları gereklidir. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın