TEB ve Denizbank’tan Moody’s İndirimi Açıklaması

Google Haberlere Abone Ol:

Moody’s’nin Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir düzeyin’ altında değerlendirmesi üzerine Denizbank ve TEB genel müdürlerinden açıklama geldi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik dinamiklerinin yeterli derecede güçlü olduğunu belirtti. Ateş açıklamasında, Moody’s’nin değerlendirmesinin yanlış olduğunu, Türkiye’nin kredi derecelendirme kuruluşlarından hakettiği değeri görmediğini dile getirdi. Ateş tüm dünyada ekonomik anlamda bir bunalım olduğunu, buna rağmen Türkiye’nin güçlü devletlere göre ekonomik gücünün istikrarını koruduğunu savundu. 

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Moody’s’nin bu kredi notu indirimine rağmen Türkiye’nin reformlarda aynı hızı koruması gerektiğini dile getirdi. Ateş, istikrarın korunmasının yanı sıra amaçlardan biri olan büyümenin de gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Ateş, mali istikrarın yükseltilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Hakan Ateş, kredi kartları ve krediler ile ilgili alınan esnek kararlarında olumlu bir süreç başlattığını dile getirdi. 

TEB Genel Müdürü’nden Açıklama

Moody’s’nin not indirimiyle ilgili açıklama isimlerden birisi de TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici oldu. Ümit Leblebici bu kararın çok erken alınmış bir karar olduğunu söyledi. Lebleci yaptığı açıklama da yatırımcıların sadece bu kredi notu kararını göz önünde bulundurmayacağını, Türkiye içinde yapılan reformlara, yapılan işlerin kalitesinin daha önemli olduğunu dile getirdi. Leblebici bu karar sonrası bir süre dalgalanma olsa da sonrasında bu durumun atlatılacağını ve Türkiye’nin bu durumdan çok etkilenmeyeceğini belirtti. Leblebici, bankalarla ilgili olarak sorulan soruda bankaların bu konuda etkilenme yaşayacağını, yurtdışı borçlanma tutarında 0,25 ile 0,50 tutarı arasında artış olabileceğini dile getirdi. 

Leblebici, bankaların maliyet fonlarında çok yüksek derecede maliyet artışı beklemediğini de sözlerine ekledi. 

Moody’s’nin kredi notu indirimine daha öncesinde Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli’de tepki göstermişti. Ekonomi Bakanı Bülent Zeybekci’de kararın gerçekdışı olduğunu dile getirmişti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...