Anasayfa Krediler TEB ve Denizbank’tan Moody’s İndirimi Açıklaması

TEB ve Denizbank’tan Moody’s İndirimi Açıklaması

Moody’s’nin Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir düzeyin’ altında değerlendirmesi üzerine Denizbank ve TEB genel müdürlerinden açıklama geldi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik dinamiklerinin yeterli derecede güçlü olduğunu belirtti. Ateş açıklamasında, Moody’s’nin değerlendirmesinin yanlış olduğunu, Türkiye’nin kredi derecelendirme kuruluşlarından hakettiği değeri görmediğini dile getirdi. Ateş tüm dünyada ekonomik anlamda bir bunalım olduğunu, buna rağmen Türkiye’nin güçlü devletlere göre ekonomik gücünün istikrarını koruduğunu savundu. 

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Moody’s’nin bu kredi notu indirimine rağmen Türkiye’nin reformlarda aynı hızı koruması gerektiğini dile getirdi. Ateş, istikrarın korunmasının yanı sıra amaçlardan biri olan büyümenin de gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Ateş, mali istikrarın yükseltilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Hakan Ateş, kredi kartları ve krediler ile ilgili alınan esnek kararlarında olumlu bir süreç başlattığını dile getirdi. 

TEB Genel Müdürü’nden Açıklama

Moody’s’nin not indirimiyle ilgili açıklama isimlerden birisi de TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici oldu. Ümit Leblebici bu kararın çok erken alınmış bir karar olduğunu söyledi. Lebleci yaptığı açıklama da yatırımcıların sadece bu kredi notu kararını göz önünde bulundurmayacağını, Türkiye içinde yapılan reformlara, yapılan işlerin kalitesinin daha önemli olduğunu dile getirdi. Leblebici bu karar sonrası bir süre dalgalanma olsa da sonrasında bu durumun atlatılacağını ve Türkiye’nin bu durumdan çok etkilenmeyeceğini belirtti. Leblebici, bankalarla ilgili olarak sorulan soruda bankaların bu konuda etkilenme yaşayacağını, yurtdışı borçlanma tutarında 0,25 ile 0,50 tutarı arasında artış olabileceğini dile getirdi. 

Leblebici, bankaların maliyet fonlarında çok yüksek derecede maliyet artışı beklemediğini de sözlerine ekledi. 

Moody’s’nin kredi notu indirimine daha öncesinde Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli’de tepki göstermişti. Ekonomi Bakanı Bülent Zeybekci’de kararın gerçekdışı olduğunu dile getirmişti. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

nine − 6 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,767BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,054TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,568TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler