Ana SayfaKredilerTEB ve Denizbank’tan Moody’s İndirimi Açıklaması

TEB ve Denizbank’tan Moody’s İndirimi Açıklaması

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Moody’s’nin Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir düzeyin’ altında değerlendirmesi üzerine Denizbank ve TEB genel müdürlerinden açıklama geldi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik dinamiklerinin yeterli derecede güçlü olduğunu belirtti. Ateş açıklamasında, Moody’s’nin değerlendirmesinin yanlış olduğunu, Türkiye’nin kredi derecelendirme kuruluşlarından hakettiği değeri görmediğini dile getirdi. Ateş tüm dünyada ekonomik anlamda bir bunalım olduğunu, buna rağmen Türkiye’nin güçlü devletlere göre ekonomik gücünün istikrarını koruduğunu savundu. 

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Moody’s’nin bu kredi notu indirimine rağmen Türkiye’nin reformlarda aynı hızı koruması gerektiğini dile getirdi. Ateş, istikrarın korunmasının yanı sıra amaçlardan biri olan büyümenin de gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Ateş, mali istikrarın yükseltilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Hakan Ateş, kredi kartları ve krediler ile ilgili alınan esnek kararlarında olumlu bir süreç başlattığını dile getirdi. 

TEB Genel Müdürü’nden Açıklama

Moody’s’nin not indirimiyle ilgili açıklama isimlerden birisi de TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici oldu. Ümit Leblebici bu kararın çok erken alınmış bir karar olduğunu söyledi. Lebleci yaptığı açıklama da yatırımcıların sadece bu kredi notu kararını göz önünde bulundurmayacağını, Türkiye içinde yapılan reformlara, yapılan işlerin kalitesinin daha önemli olduğunu dile getirdi. Leblebici bu karar sonrası bir süre dalgalanma olsa da sonrasında bu durumun atlatılacağını ve Türkiye’nin bu durumdan çok etkilenmeyeceğini belirtti. Leblebici, bankalarla ilgili olarak sorulan soruda bankaların bu konuda etkilenme yaşayacağını, yurtdışı borçlanma tutarında 0,25 ile 0,50 tutarı arasında artış olabileceğini dile getirdi. 

Leblebici, bankaların maliyet fonlarında çok yüksek derecede maliyet artışı beklemediğini de sözlerine ekledi. 

Moody’s’nin kredi notu indirimine daha öncesinde Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli’de tepki göstermişti. Ekonomi Bakanı Bülent Zeybekci’de kararın gerçekdışı olduğunu dile getirmişti. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...