Deutsche Bank Hisseleri En Düşük Seviyede

0

Almanya’da bulunan ve Almanya’nın en büyük bankalarından biri olan Deutsche Bank zor günler geçiriyor. Deutsche Bank’ın hisseleri bu zamana kadarki en büyük düşüşü bugün yaşadı. Frankfurt borsasında işlem görmekte olan bankanın hisseleri bugün sabah saatlerinde yüzde 6 oranında gerileme yaşadı. Deutsche bankın hisseleri sabah yüzde 6 gerilesi sonucu 10, 63 avro üzerinden işleme tabi tutuldu. 

Deutsche bank tarihi boyunca en düşük seviyeyi 10,63 üzerinden görmüştü ve bu seviyeye tekrardan geri indi. Sabah saatlerinden sonra bir süre yükselen Deutsche bank hisseleri saat 11.54 ile birlikte 10.71 değerini gördü. Bankanının hisselerinde şuan için yeni bir dalgalanma yaşanmadığı ve aynı seviyede işlem gördüğü belirtiliyor.

Almanya’nın önemli kurumlarının başında gelen Deutsche bankın bu şekilde düşüşe geçmesi diğer Avrupa ülkelerinin piyasalarını da olumsuz yönde etkiledir. Diğer piyasalarda da düşüş yaşandı. Bu düşüş haberinden sonra Bloomberg Avrupa Bankaları ve Finansal Servisleri Endeksi yüzde 1,5 miktarında düşüş yaşadı ve geriledi. 

Avrupa bankalarının olumsuz yönde etkilenmesi oradaki yatırımcılarında endişe duymasına yol açtı. Ekonomi uzmanları bu durumun siyasi ilişkilerden dolayı ortaya çıktığını savunuyor. Ekonomi uzmanlarına göre bu düşüşte ABD ile Deutsche bank arasında gelişen siyasi sorunların etkisi çok büyük. Bu düşüşte bankada yaşanan sermaye sıkıntılarının etkileri olduğu da belirtiliyor. 

Alman ekonomi dergilerinden biri olan Focus dergisi de konuyla ilgili olarak düşüşe siyasi ilişkilerin sebep olabileceğini savundu. Focus dergisi, Almanya hükümetinin ABD ile sorunlarının devam etmesi halinde Deutsche banka yardım etmeyeceğini belirtti. 

Deutsche bank ile ABD Adalet Bakanlığı arasında geçen hafta konut kredisi ve konut kredisi sebebiyle ortaya çıkan menkul kıymetler (RMBS) faaliyetleri nedeniyle sorunlar yaşanmıştı. Banka ABD’nin istediği 14 Milyarlık anlaşma teklifini ödemeyeceğini açıklamıştı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın