ALES Başvuruları Başladı

0

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı( ALES) için başvurular başladı. Sonbahar dönemi için yapılacak kayıtlar 27 Eylül itibari ile başladı. 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) resmi sitesinde duyurusu yapılan habere göre sonbaharda yapılacak sınav için başvurular bugün alınmaya başlayacak. 18 Aralık’ta yapılacağı açıklanan ALES için başvurular 27 Eylül ile 10 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

18 Aralık’ta yapılacak olan sınav saat 9.30’da başlayacak ve toplam 180 dakika sürecek. Sınav 12.30’da sona erecek. Sınav Türkiye’nin 81 ili ile Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yapılacak.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

ALES sınavına girecek olan kişiler 27 Eylül ile 10 Ekim’de gerçekleşecek olan başvuruları ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yapacak. Resmi internet sitesine yapılacak başvurular, aday başvuru formu ile yapılacak. Sınav kılavuzları da ÖSYM’nin sitesinde yer alacak.

ÖSYM’nin sitesinde yer alan aday başvuru formu doldurulduktan sonra adaylar sınav ücretlerini belirlenen bankaya yatıracak. Sınav ücretlerini ödemeyen kişiler sınava alınmayacak. 

ALES 2016 için adaylar 80,00 TL yatıracak. ALES ücretleri belirli bankalar dışında ÖSYM’nin resmi sitesi aracılığıyla da ödenebilecek. Resmi sitede bulunan ‘ödemeler’ bölümünden kredi kartı ya da banka kartı ile sınav ücreti ödenebilecek. Sınav ücretini bankadan ödemek isteyen kişilerin bankada bulunan görevliye T.C. numarasını bildirmesi gerekecek. Banka üzerinden sınav ücreti karşılığı alınacak dekontun üzerinde adayın adının, soyadının, T.C. numarasının ve sınav adının olması gerekmektedir. Dekont saklanmalıdır.

Sınav ücretini yatırmak isteyen kişiler internet bankacılığı seçeneğini de tercih edebilecek. 

Sınav ücreti ödemelerini internet üzerinden yapacak olan kişiler için işlemler 11 Ekim 2016 tarihi saat 23.59’a kadar sürecek. Banka üzerinden yapılacak olan ödemelerde ise işlemler için son saat mesai bitimi olacak. 

Yurtdışından başvuru yapmak isteyen adaylar için de ödemeler aynı tutarda olacak ve ÖSYM’nin resmi sitesinden yapılacak. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın