İsrail ile Ürdün arasında büyük bir anlaşma için hazırlıklar yapılıyor. İsrail ve Ürdün arasında yapılacak olan anlaşmanın doğalgaz satışı kapsayacağı belirtildi.Yetkililerden alınan bilgilere göre İsrail Ürdün’e 10 Milyar dolar değerinde doğalgaz satışı yapacak.

Yapılacak olan doğalgaz satışı ile birlikte iki ülke arasında yaşanan siyasi ilişkilerin değişeceği belirtiliyor. Yetkililer İsrail ile Ürdün arasında yapılacak bu anlaşmanın İsrail’in Ortadoğu ile olan ilişkilerinde cidde değişiklikler yaratacağını vurguluyor. 

Bilindiği üzere İsrailli Delek ve ABD’li Noble uzun süredir Kıbrıs’ın güneyinde yer alan Leviatan bölgesinde doğalgaz sondajları yapmaktaydı. Burada oluşan enerjinin Ürdün’e satılması planlanıyor. Hazırlanma aşamasında olan anlaşmaya Leviatan bölgesinden çıkarılacak olan enerji 15 yıl boyunca Ürdün’e satılacak. Ürdün’e satılacak doğalgazın değerinin 10 Milyar olacağı belirtiliyor.

İsrail ve Ürdün yetkililerinden net bir bilgi gelmemesine rağmen anlaşmanın kesinlik kazandığı konuşuluyor. Anlaşma ile Ürdün’ün alacağı gaz miktarı 45 milyar metre küp olacak.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, anlaşma sağlanırsa bunun çok iyi bir yatırım olacağını belirtti. Yuval Steinitz anlaşmayı çok önemli bir başarı olarak nitelendirirken, anlaşmanın ülkeler arasında barış sağlayacağını ve uzun soluklu bir ilişki başlatacağını söyledi. 

Gazın satışından sorumlu olan İsrailli Delek firmasının CEO’su Yossi Abu ise açıklamasında, yapacakları satış ile Ürdün’ün temiz bir enerji kaynağına sahip olacağını belirtti. Bu anlaşmanın iki ülkenin de ekonomisine olumlu etki yapacağını dile getiren Abu, Leviatan bölgesinde bulunan enerjinin ilerde başka ülkelere  satılacağını da belirtti. Abu bu konuda Türkiye, Filistin ve Mısır ile de görüşüldüğünü sözlerine ekledi. 

Kıbrıs Adası içinde yer alan Leviatan bölgesinde toplam 18.9 trilyon metre küp büyüklüğünde bir doğalgaz enerjisi olduğu açıklandı. Bu bölgenin İsrail’in en önemli kaynaklarından biri olduğu belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın