Ana SayfaKredilerBireysel ve Konut Kredisi Alacaklar Dikkat!

Bireysel ve Konut Kredisi Alacaklar Dikkat!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Bireysel kredi ile konut kredisi alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken değişiklikler bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan değişiklikler bugünki Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. BDDK tarafından yapılan değişiklikler konut kredisi ve bireysel kredi almayı düşünen kişileri ilgilendiriyor.

  BDDK tarafından yapılan yeni yasada belirtilen uygulamaların taşıt kredisini kapmayacağı belirtildi. Yeni yasa yalnızca bireysel kredi ve konut kredilerini kapsayacak. Buna göre tüketicilerin konut edinmek için alacakları kredilerde ve tüketicilere ait konutların teminat gösterilmesi ile alınacak olan kredilerde, kredi tutarının oranı konut değerinin yüzde 80’sini geçmeyecek. Eskiden yüzde 75 olarak alınan bu krediler artık yüzde 80 olacak. Böylelikle kredi alacak kişiler artık yüzde 25 değil yüzde 20 oranında peşin para ödeyecek. Bu hesaplamayla 300 milyar TL değerinde ev alacak bir kişi alacağı konut kredisi için 75 milyar TL değil 60 milyar TL peşin para ödeyecek.

  Yeni yönetmelikte alınan kararlara göre teminat olarak gösterilecek olan konutun değerinin saptanması BDDK ya da Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılacak. 

  Bireysel Kredi Vadeleri 48 Ay Olacak

  Eğitim dışında yer alan bireysel kredilerde vade süresi de uzatıldı. BDDK tarafından hazırlanan ve uygulamaya konulan yeni yasaya göre konut edinme amacıyla ve eğitim ücretlerinin ödenmesi amacıyla alınan krediler dışında kalan bireysel kredilerde en fazla 48 ay vade uygulanacak. 

  Yeni uygulama ile borçlu olan tüketiciler istekleri doğrultusunda bu borçları 72 ayık bir süre içinde ödeyebilecek. Borçlu kişinin ek bir kredi talebi yapması ile bu ek kredinin vadesi de en fazla 48 ay olacak. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,248TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.