Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Sona Erdi

0

27 Eylül’de yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı bitti. Toplantıya Başbakan Binali Yıldırım başkanlık yaptı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının Çankaya Köşkü’nde yapıldığı belirtildi. Toplantının 5 saat sürdüğü bildirildi. 

Ekonomi Koordinasyonu Toplantısı’na Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Başbakan yardımcıları Mehmet Şimşek ile Nurettin Canikli; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak; Maliye Bakanı Naci Ağbal; Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı belirtildi. Toplantıda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın da olduğu bildirildi.

Toplantıda OVP Görüşüldü

Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlık ettiği ve önemli bakanların katıldığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında ülke ekonomisine ilişkin sorunlar gün yüzüne çıktı. Toplantıda 2017 ve 2019 yıllarını kapsayacak biçimde yapılacak olan Orta Vadeli Program (OVP) konusu ön plana çıktı. Toplantıda Orta Vadeli Program için yapılan hazırlıklar konuşuldu.

Orta Vadeli Programa ilişkin hazırlıkların kim tarafından yürütüldüğü, hazırlıkları hangi noktada olduğu soruları toplantının genel tartışma konusu oldu. Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında öncelikle ülkenin 2016 yılına ait makro ekonomik gelişmeleri ele alındı. Toplantına ülkenin makro ekonomik anlamda yapacağı hedefler tartışılırken makro ekonomik bütçe tartışması da yapıldı. 

Toplantıda Orta Vadeli Program süresi boyunca yapılacak ekonomik ve politik tedbirlerin neler olacağı konusuna da değinildi. Bu kararlar toplantı boyunca konuşuldu.

5 saat süren toplantıda Orta Vadeli Program konusuna ağırlık verilirken kamu kesimi genel dengesi ve bütçenin temel büyüklükleri hakkında da konuşuldu. 

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının 14:00’de başladığı ve yaklaşık olarak 5 saat süre sonucunda 19:00 sularında bittiği bildirildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın