İkinci Üniversiteye Talep Arttı

0

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’ne yapılan ikinci üniversite başvurularında bu yıl artış olduğu tespit edildi. 31 Ağustos 2016 ile 21 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılan ikinci üniversite başvuruları sayısında artış olduğu bildirildi. Bu yıl yapılan ikinci üniversite başvuru sayısında 2015 yılında ikinci üniversite için başvuruda bulunanlara göre yüzde 32,6 oranında artış olduğu gözlendi.

Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada artış yüzdesinin oldukça fazla olduğu ve bu durumun olumlu bir durum olduğu açıklandı. 

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü yaptığı açıklamada geçen sene ve bu seneye ait ikinci üniversite başvuru sayısını değerlendirdi. İkinci üniversite için 2016- 2017 yılı başvurularının 31 Ağustos’ta başladığı belirtilirken 21 Eylül’de biten başvurularda toplam 18 bin 25 kişinin kayıt yaptırdığı bildirildi.

Bu artışın 2015 yılına göre 32,6 oranında arttığı tespit edildi.

İkinci Üniversiteye Kimler Başvurabilir?

Bilindiği üzere ikinci üniversite başvuruları Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’ne yapılıyor. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’ne ikinci üniversite için başvuruda bulunacak kişilerin Yükseköğretim kurumlarına ait herhangi bir lisans ya da önlisans bölümünden mezun olması gerekiyor. Aynı şekilde şuan da herhangi bir önlisans ya da lisans programında öğrenimine devam eden kişiler de ikinci üniversite başvurusunda bulunabiliyor. 

İkinci üniversite için yapılan başvurularda bu yıl en çok Adalet, Sağlık Yönetimi, İlahiyat, Sosyal Hizmetler, İşletme, Sosyoloji ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinin tercih edildiği bildirildi. Geçtiğimiz yıl da Adalet, Sağlık Yönetimi gibi bölümlere kayıt yaptıran çok sayıda kişi olmuştu.

İkinci üniversiteye başvuran kişiler istedikleri 4 yıllık ya da 2 yıllık bölümleri tercih ediyor. Kişinin mezun olduğu lisans ya da önlisans programı ile ilgili bir sınır bulunmuyor. 

2016 yılı İkinci üniversite kayıtları 21 Eylül tarihinde son bulmuştu.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın