Ana SayfaSağlıkBaşarılı Çocuklar Yetiştirmek İçin Anne-Babalara 4 Öneri

Başarılı Çocuklar Yetiştirmek İçin Anne-Babalara 4 Öneri

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Çocuklarının yeteneklerini ortaya çıkarıp başarı duygusunu yaşamalarını sağlamak ve onları güzel bir hayata hazırlamak için bütün ebeveynler olanca gücüyle gayret gösterirler. Onlara kah özel dersler aldırırlar, kah çeşitli kurslara (resim, gitar, keman, bale vb.) gönderirler, kah sportif faaliyetlerde başarıyı yakalamaları için uğraş verirler. Her şey onların başarısı içindir. Peki başarılı çocuklar yetiştirmek için hangi yolları izlemeliyiz?
   
  1-) Erken Başlamak Önemli
   
  Çocuklar keşfedilmeyi bekleyen yeni birer kıta, bulunmayı bekleyen birer hazine gibidir. Çocuklarımızın yeteneklerini ne kadar erken fark eder ve bu doğrultuda eğitim almalarını sağlarsak, başarıyı yakalamaları o kadar kolay ve hızlı olacaktır. Çocuklarımızı iyi tanımalı ve tabiri caizse onları, yeteneklerini keşfe hazır birer antrenör gibi gözlemlemeliyiz. Bunu yaparken kıyaslama ve çocukları bir yarış atı gibi görme eğiliminden ise katiyetle sakınmalıyız. Onlara yeteneklerini ve başarılı olabilecekleri alanları ortaya koyabilecekleri imkanlar sunmak başarıyı getirecektir ve bu her anne-babanın asli bir görevidir.
   
  2-) Klasik Ebeveyn Tutumlarından Uzak Durmalı
   
  Çocuklar anne ya da babayı (aileden aileye değişkenlik gösterebilir) evde otoriteyi temsil eden bir devlet başkanı gibi görürler. Bu bizim gibi ataerkil toplumlarda sık görülen bir durumdur. Oysa biz çocuklarımıza, arkadaşlıkla/ebeveynlik arasındaki ince çizgiyi koruyarak, iyi bir rehber gibi yaklaşmalıyız. Çocuklarımızın kendilerini gerek sözlü, gerekse davranışsal olarak ifade etmelerine izin vermeliyiz. Çekingen ve kendini ifade edemeyen bir çocuktan başarı beklenemez.
   
  3-) Eğlenceli Öğrenme Yöntemleri Geliştirmeli
   
  Her çocuğun öğrenme stili farklıdır. Çocuklarımızın zihni tıpkı birer sünger gibidir. Ne verirseniz onu alır. Ama öncesinde, çocuğumuzun zeka türünü, gerekirse profesyonel bir yardım alarak tespit edip ona göre eğlenceli öğrenme stilleri geliştirmesine yardımcı olmalıyız. Görsel, işitsel, dokunsal zeka türlerinden hangisine sahip olduğunu bildiğimiz çocuğumuzun başarıyı yakalamasına yardımcı olmak çok daha kolay olacaktır.
   
  4-) Seçme Özgürlüğü Tanımalı
   
  Çocukların hayal dünyası o kadar büyüktür ki, biz bunu sanki hiç çocuk olmamışız gibi bir türlü anlayamayız. Çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirmelerine imkân tanıyacak seçimler yapmalarına izin vermeliyiz ki başarılı olabilsinler. Hayal etmeyen, seçim özgürlüğü olmayan bir çocuktan başarı beklemek hayaldir. Yetenekleri ve ilgileri doğrultusunda hayallerini gerçekleştirmeleri için onlara olanak sağlamalıyız. Ressam ya da arkeolog olmak istiyorlarsa bırakın seçimlerini kendileri yapsınlar. Unutmayın ki başarı, severek yapılan bir işle ve mutlu iş yaşamıyla birlikte gelir. İşinde başarılı olan birinin iyi paralar kazanması ise kaçınılmazdır.
   
  Psikolojik Danışman
  Ercüment EŞSİZ
  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.