Commerzbank’tan İşten Çıkarma Duyurusu

0

Alman bankalardan biri olan Commerzbank yaptığı açıklama ile 9 bin 600 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Almanya’da bulunan ve Almanya’nın en önemli ikinci bankası olarak gösterilen f

Frankfurt merkezli Commerzbank işten çıkarmaların önümüzdeki yıllar içinde gerçekleşeceğini bildirdi.

Yapılan açıklamada bu işten çıkarmaların banka içinde yapılacak yeni yapılanma için gerekli olduğuna karar verildiği belirtildi. Duyuruda yeniden yapılandırma ile bankanın 2020 yılına kadar karlılık konusunda istikrarını korumasının amaçlandığı ifade edilirken bankanın 4.0 strateji doğrultusunda ana işlerine daha çok yoğunlaşabilmek için işten çıkarmaların yapıldığı açıklandı. 

Toplamda 9 bin 600 kişinin işinin sonlandırılacağı açıklamada bunun için işçilerle görüşülmeye başlanacağı ve işten çıkarılacak kişilere bu durumun önceden haber verileceği bildirildi. 

Bankada işten çıkarmaların yanı sıra 2.300 kişiye de yeni iş alanı oluşturulacağı belirtildi. Bununla beraber işten çıkarılacak kişi sayısının 7.300 olabileceği belirtildi.

Banka yetkililerini yaptığı açıklamaya göre Commerzbank yeni yapılandırma için 1,1 milyar avro harcama yapılacak. Bu harcamaların karşılanması için yapılan temettü ödemelerinin bir  süre durdurulduğu belirtildi. 

2020 Yılına Kadar Yeni Yapılanma 

Yapılacak yeni plan taslağının 2020 yılına kadar olan süreyi kapsayacağı bildirilirken bu taslağın Commerzbank AG Yönetim Kurulu’na sunulduğu ve taslağın kurul tarafından onaylandığı bildirildi. Taslakta yeni yapılandırmanın amacı, hedefleri ve 2020 yılına ait stratejik hedeflerin yer aldığı belirtildi. Bu konuda yönetim kurulundan onay gelse bile son kararın Yönetim Kurulu ile Denetim kurulunun yapacağı toplantı sonrası kesinleşeceği açıklandı. Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu’nun 30 Eylül 2016 tarihinde toplantı yapacağı ifade edildi.

Commerzbank’ta şuan da 50 bin çalışan olduğu ve işten çıkarmaların iş sayısında yüzde 20’lik bir azalma meydana getireceği bildirildi. 

Bankanın işten çıkarma haberi kısa zaman önce gazetelerde yayınlanmıştı. Bankadan gelen duyuru ile bu haberler teyit edildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın