Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan dış ticaret raporunun Ağustos ayına ait sonuçları açıklandı. Buna göre dış ticaret açığının Ağustos ayında azaldığı bildirildi.

Dış ticaret açığı Ağustos ayında yüzde 5,3 azaldı ve 4 milyar 687 milyona indi. 2016 Ağustos ayında yapılan ihracatın 2015 Ağustos ayına göre yüzde 7,7 arttığı ve 11 milyar 867 milyona yükseldiği bildirildi. Ağustos ayında yapılan ithalat sayısının ise geçen yıla göre yüzde 3,7 oranında arttığı bildirildi. Ağustos ayı ithalat değerleri 16 milyar 554 milyon olarak hesaplandı. 

Açıklanan raporda dış ticaret açığının Ağustos ayında 4 milyar 70 milyon olmasının beklendiği ama sonuçların 4 milyar 687 milyon olduğu belirtildi. Temmuz ayı verilerinde ise dış ticaret açığın 4 milyar 81 milyon olduğu bildirildi.

2016 Ağustos ayı verilerinde ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 71,7 olduğu bildirilirken bu değerlerin 2015 Ağustos ayında yüzde 69 olduğu ifade edildi.

Yapılan araştırma ile 8 aylık dış açık miktarının yıllık yüzde 17,3 oranında düştüğü ve 37,53 milyar olduğu açıklandı.

İhracat Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı geçici dış veri raporunda ihracat detayları da yer aldı. Buna göre 2016 Ağustos ayı içinde mevsim ve takvimden arındırılmış ihracat değerlerinde bir önceki aya göre yüzde 10,5 artış görüldü. Yalnızca takvimin dikkate alınmadığı ihracat değerlerinde ise Temmuz ayına göre yüzde 13,9 artış görüldü, sonuç olarak ihracat değerlerinin 5 milyar 519 milyon olduğu tespit edildi.

Avrupa Birliği’nin ülkedeki ihracat değerleri içindeki oranı 2016 Ağustos ayında yüzde 46,5 oldu ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 artış meydana geldi. 

Ağustos ayında Avrupa Birliği’ne yapılan ihracat değerinin 5 milyar 519 dolar olduğu gözlenirken en fazla ihraç yapılan ülkenin de Almanya olduğu bildirildi. Almanya’ya yapılan ihracatın 2016 Ağustos ayında 1 milyar 193 dolar olduğu açıklandı. İthalatta birinci sırada ise  Çin’in yer aldığı belirtildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın